Szczodraki to regionalne, podlaskie bułki, które od zawsze były w moim domu. Babcia szykowała je na zapas, bo wiedziała, że schodzą szybciej, niż zdąży zrobić nowe. Szczodraki mają charakterystyczną skórkę, która szybko łamie się podczas chrupania. Wypełnione zazwyczaj domowymi powidłami lub rodzynkami, bo babcia tak robiła najczęściej. Teraz piekę je w brytfannie z Lidla, która jest niezastąpiona do tego typu dań. 

Brytfanna żeliwna Ernesto

Brytfanna Ernesto z Lidla to mój numer 1 w kuchni. Świetnie nadaje się do zapiekania, gotowania, smażenia oraz duszenia na parze. Dania wychodzą bardzo aromatyczne, chrupiące, soczyste. Powłoka jest dodatkowo emaliowana, co pozwala na bezproblemowe mycie powierzchni z resztek dań. Nie przypala się i sprawia, że możemy cieszyć się nieskazitelnym garnkiem żeliwnym na lata. Dodatkowo możemy w nim zapiekać do 240 stopni Celsjusza. Zapiekanki, chleby i pieczenie wychodzą jak w najlepszej restauracji.

Jak wspominają zadowoleni klienci na stronie Lidl.pl:

Super garnek za tą cenę. Bardzo ciężki, pokrywka świetnie przylega, potrawy wychodzą bardzo soczyste.

Solidna ciężka brytfanna. Bardzo dobrze nadaje się do powolnego gotowania mięsa i warzyw. Można też włożyć do piekarnika. Świetna jakość. Zakup na całe życie.

To świetna brytfanna w świetnej cenie! Rozmiar rozmiar jest idealny dla dwóch osób (lub jednej lub dwóch więcej). Piekłam już chleb i robiłam gulasz w brytfannie i oba dania wyszły rewelacyjnie.

Jak zrobić pyszne szczodraki? Przepis mojej babci

Jak wspomniałam wcześniej, moja babcia to mistrzyni różnych wypieków. Nigdy nie zapomnę jej najlepszego jabłecznika z kratką czy też sernika o aksamitnej konsystencji. Szczodraki wypełnione jej powidłami śliwkowymi to majstersztyk, który za każdym razem staram się dopracować. Robię je w brytfannie żeliwnej, która zawsze dodaje im smaku i pysznej skórki.

Składniki:

  • 1kg mąki pszennej
  • 1 szklanka mleka
  • 1 opakowanie śmietany 30%
  • 10 dag drożdży świeżych
  • 1/2 szklanki cukru
  • 4 łyżki masła, uprzednio roztopionego
  • 1/2 szklanki powideł śliwkowych.

Przygotowanie:

  1. Na początku przygotowujemy zaczyn na bazie ciepłego mleka i drożdży wymieszanych z cukrem.
  2. Po około 20 minutach, gdy zaczynają wytwarzać pianę, przekładamy do Miski z mąką.
  3. Wyrabiamy ciasto razem ze śmietaną.
  4. Po tym czasie przekładamy ciasto na godzinę do wyrastania.
  5. Rozwałkowujemy, nadziewamy małe bułeczki powidłami i wkładamy do brytfanki do urośnięcia. Pozostawiamy na 30 minut.
  6. Pieczemy w piekarniku nastawionym do 200 stopni Celsjusza przez 30 minut.