Nie znam nikogo, kto nie lubiłby kajmaku. Jest on zarówno przepysznym wypełnieniem do ciast, tart czy babeczek, jak i podstawowym składnikiem na domowe krówki. Puszka z mlekiem skondensowanym (najlepiej słodzonym) zwykle wystarczy, by ugotować domowy kajmak, ale nie wszyscy mogą i chcą jeść klasyczny nabiał. Jeśli nie reagujecie zbyt dobrze na mleko krowie lub po prostu szukacie odmiany, wykorzystajcie inny przepis na kajmak domowy. W sklepie obok puszki z mlekiem skondensowanym jest coś, co skutecznie je zastąpi. Z 1 puszki w przepisie wychodzi ok. 3/4-1 szklanka kremu kajmakowego. Jeśli więc zależy wam na większej ilości, zwiększcie proporcjonalnie ilość składników w przepisie.

Jak zrobić alternatywny kajmak? 

Bazą do przygotowania kremu kajmakowego w tym wydaniu jest puszka tłustego mleka kokosowego dobrej jakości. Wybierzcie mleko o jak najprostszym składzie i z jak największą ilością miąższu kokosowego (najlepiej minimum 70-80%). Im więcej soli dodacie, tym bardziej domowy krem kajmakowy będzie przypominać domowy solony karmel. Do tego dodajcie cukier (lub inne słodzidło) i odrobinę soli, by podbić słodycz kajmaku i gotujcie, często mieszając. Opcjonalnie oprócz tego możecie też dodać odrobinę esencji waniliowej lub wnętrze z 1 laski wanilii. 

Słodzenie ma znaczenie

Cukier w przepisie możecie zastąpić erytrolem lub pomieszać go z nim pół na pół. Są jednak zalety i pewne niedogodności takiego rozwiązania. Erytrol ma 10x mniej kalorii niż cukier (kajmak będzie więc mniej kaloryczny). Kajmak słodzony w całości erytrolem będzie jednak mniej wydajny (kremu wyjdzie mniej niż gdybyście robili go na cukrze. Podobnie, jeśli wymieszacie go z cukrem). Będzie też wolniej gęstniał, a po wystudzeniu może się zacząć krystalizować.

Jeśli chcecie zmniejszyć kaloryczność kremu, możecie pomieszać go z cukrem pół na pół. Będzie on ciemniejszy niż kajmak z mleka kokosowego, słodzony wyłącznie cukrem. Kajmak słodzony samym cukrem po nocy spędzonej w lodówce zmieni konsystencję na niemal stałą, ale po ogrzaniu stanie się z powrotem kremowy. 

Kajmak domowy z mleka kokosowego - przepis

Składniki:

  • 1 puszka (400 ml) tłustego mleka kokosowego
  • 1/2 szklanki cukru  
  • 1 niewielka szczypta soli 

Sposób przygotowania:

  1. Wlejcie do rondla mleko kokosowe (zawartość całej puszki), dodajcie cukier i sól. Wymieszajcie i podgrzewajcie na średnim ogniu.
  2. Gdy mleko zacznie wrzeć, zmniejszcie gaz i gotujcie masę na małym ogniu. Krem powinien bulgotać, ale bez przypalania się. Od czasu do czasu zamieszajcie łyżką i trzepaczką (by masa nie przyklejała się do spodu) i doglądajcie masy. 
  3. Krem kajmakowy będzie gotowy po ok. 45 minutach. Jeśli zdecydujecie się na dodatek erytrolu, może to potrwać dłużej. Gotowy krem kajmakowy na mleku kokosowym z cukrem będzie mieć jasny, ciepły kolor, w przypadku erytrolu będzie ciemniejszy. W obu przypadkach powinien wolno spływać z łyżki.
  4. Przelejcie krem do słoika i wystudźcie na blacie. Następnie zakręćcie słoik i przechowujcie w lodówce.

Do czego wykorzystywać kajmak z mleka kokosowego?

Nie trzeba wiele, by sprawić sobie kajmakową przyjemność. Wystarczy sięgnąć po słoiczek i łyżeczkę. Będziecie wyjadać go prosto z lodówki. To jednak nie jedyny sposób na wykorzystanie kajmaku domowego. Kokosowy kajmak tuż po przygotowaniu będzie doskonałą uniwersalną polewą do ciast i innych wypieków, np. muffinek kokosowych. Krem sprawdzi się też do śniadań na słodko, np. do owsianki z bananem i rodzynkami. Jeszcze smaczniejsze będą z nim też:

Stygnący krem możecie też przelać na płaską blaszkę lub do małych silikonowych foremek. Podczas nocy w lodówce zamieni się w domowe krówki lub karmelki.