Według niektórych starożytnych lekarzy, w tym greckiego Dioskuredesa, nasiona pokrzywy "pobudzają żądzę". Od wieków polecane one więc na niską potencję i zwiększenie witalności – dla przewlekle zmęczonych osób, na znużenie czy też po zimie. Nasiona pokrzywy możecie zbierać samodzielnie – trzymają się roślin od lipca nawet do października. Znajdują się na ich szczytach. Następnie trzeba je wysuszyć. Jeśli nie macie ochoty włóczyć się po krzakach pokrzyw, już wysuszone, gotowe nasiona, możecie też kupić w sklepie zielarskim. Wysuszone ziarna, których zamierzacie użyć do stworzenia własnej soli pokrzywowej, należy przetrzeć przez sito o średnich oczkach – w ten sposób oddzielicie nasiona od nitek, które je łączą (i przy okazji się ich pozbędziecie). Tak przygotowane nasiona możecie stosować nie tylko do tworzenia soli, ale również innych mieszanek przypraw (np. z ziołami prowansalskimi i pieprzem) czy do octu. Jakie właściwości mają nasiona pokrzyw? 

Nasiona pokrzywy - właściwości

Nasiona pokrzywy są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe (ok. 30% składu): kwas linolenowy i alfa-linolenowy. Zawierają również wielocukry, witaminę E, karotenoidy i fitohormony, które wzmacniają organizm i pomagają obniżyć stres. Zawierają też antyoksydanty, które chronią organizm przed szkodliwym wpływem wolnych rodników – antyutleniacze działają przeciwzapalnie. Nasiona pokrzywy są też polecane jako wsparcie pracy nerek. Dzięki nienasyconym kwasom tłuszczowym wpływają one również na wygląd skóry: odżywiają i nawilżają ją od środka, zwiększają jej elastyczność oraz pomagają zmniejszyć podrażnienia, stany zapalne i objawy alergii (pod warunkiem, że nie jesteście uczuleni właśnie na pokrzywę).  

Jak zrobić sól ziołową z pokrzywami - przepis

Składniki:

  • 1 łyżeczka soli morskiej lub kamiennej, niejodowanej
  • 10 łyżeczek suszonych nasion pokrzyw 

Sposób przygotowania:

  1. Uprażcie na suchej patelni sól. Wrzućcie ją do moździerza lub blendera i rozetrzyjcie na proszek;
  2. Przesypcie z powrotem na patelnię sól i nasiona pokrzywy. Podprażcie je na bardzo małym ogniu - pilnujcie, by mieszanka się nie przypaliła;
  3. Odstawcie do ostygnięcia. Gdy przyprawa przestygnie, wrzućcie ją ponownie do moździerza i rozetrzyjcie;
  4. W mieszance powinny znaleźć się również pojedyncze całe ziarna pokrzywy;
  5. Przechowujcie w suchym pojemniku. Zużyjcie w ciągu 2 tygodni. 

Nasion nie musicie rozcierać na pył – pojedyncze pełne ziarenka będą oryginalną ozdobą. Uzyskacie w ten sposób nową przyprawę i "dekorację" do dań, o którą zapyta każda poczęstowana osoba. Gotowa sól będzie mieć oryginalny kolor khaki. Możecie jej używać jak zwykłej. Zieloną sól polecamy też dodawać do koktajli warzywnych, zup, farszów do naleśników, sałatek, surówek i sosów.

Czy sól ziołowa jest zdrowsza?

Zwróćcie uwagę na proporcje w przepisie – na 1 łyżeczkę soli przypada 10 łyżeczek ziołowego dodatku. W takich proporcjach, stosowana z rozsądkiem i dużym umiarem, nie powinna wam zaszkodzić. Pamiętajcie, że zalecana przez Instytut Żywności i Żywienia dzienna porcja soli dla dorosłych to 5 g (tylko 1 płaska łyżeczka) dziennie. Jeśli macie problemy z nerkami, nadciśnienie lub inne choroby układu krążenia, wówczas należy znacznie ograniczyć każdy rodzaj soli.