Koncentrat pomidorowy to po prostu mocno odparowany przecier pomidorowy. Zapasteryzowany i przechowywany w słoikach jest świeży znacznie dłużej niż surowe produkty. Najlepszym wyborem będzie użycie domowego koncentratu pomidorowego, ale przy odpowiednim podejściu do czytania etykiet, możecie bez problemu posiłkować się również gotowymi produktami. Sposób ich użycia będzie tu kluczowy

Kiedy i jak dodawać koncentrat do zupy pomidorowej?

Najczęstszy błąd w trakcie gotowania pomidorówki z dodatkiem koncentratu to właśnie wrzucanie go bezpośrednio do gotującej się zupy. To skutkuje rozwarstwieniem wywaru. Produkt w nieapetyczny sposób oddziela się od bulionu lub rosołu i na nic już mieszanie. Zanim połączycie koncentrat z zupą pomidorową, trzeba krótko przesmażyć go na patelni bez dodatku tłuszczu. Po 1ok. 1 minucie wlejcie odrobinę bulionu i dobrze wymieszajcie całość, chwilę podgrzewając. Dopiero taką zaprawioną mieszankę wlejcie bez obaw do garnka. Doprawcie ulubionymi zielonymi dodatkami i zaserwujcie z ryżem lub makaronem.

Jaki koncentrat pomidorowy jest najlepszy?

Producenci prześcigają się w kuszących reklamach, wygodnych opakowaniach czy promocjach. Nie zawsze jednak te działania są najważniejsze, jeśli zależy nam na jakościowym i smacznym koncentracie. Zasada podobnie jak w przypadku innych gotowców jest prosta: im krótszy skład, tym lepiej. Niech nie zwiodą was określenia typu "bio" czy "natural", gdyż nie zawsze odnoszą się do faktycznych cech produktów. Pełną weryfikację koncentratu najlepiej zrobić na podstawie składu widocznego na etykiecie. Ilość ekstraktu pomidorowego (suchej masy) zgodnie z obowiązującą Polską Normą musi stanowić 30% - stąd właśnie ta liczba widoczna na większości opakowań. Naszą czujność na liście składników powinny wzbudzić nadprogramowe dodatki m.in. cukru lub soli, a także wszelkie substancje stabilizujące, jak acetylowany adypinian diskrobiowy (E 1422).

Z czym podać zupę pomidorową?

Niezależnie od tego, z jakiego przepisu korzystacie, czy robicie zupę na rosole, który wam został, czy gotujecie ją wywarze warzywnym czy też przyrządzacie ją na bazie soku pomidorowego, za każdym razem możecie do niej dodać inne pyszne dodatki. Podajcie ją np. z domowymi zacierkami, samodzielnie robionym makaronem albo z chrupiącym kalafiorowym ryżem. Gwarantujemy, że nikt z domowników czy gości nie będzie narzekał na nudę na talerzu.