Smak na zupę pomidorową zróbcie, jak jak chcecie i lubicie - na bazie wczorajszego rosołu albo świeżych warzyw. Istotny będzie tym razem świeży i chrupiący dodatek do niej, który, gwarantujemy, smakowo detronizuje zarówno makaron, jak i zwykły biały ryż. Do jego przygotowania będziecie potrzebować 1 małą główkę surowego kalafiora. Na targu lub w warzywniaku trzeba wybrać ładny egzemplarz, to znaczy zwarty i biały, jednolity w kolorze z jasnymi, zielonymi liśćmi bez żadnych plam czy przebarwień. Zwiędnięte, przemarznięte kalafiory nie będą się nadawać. 

Chrupiący "ryż" z młodego kalafiora - jak przygotować?

Na początek - odetnijcie zewnętrzne, zielone liście. Biały środek kalafiora trzeba dokładnie umyć pod bieżącą wodą. Osuszone warzywo podzielcie na mniejsze różyczki, a następnie zetrzyjcie je na tarce na średnich oczkach. Możecie również rozdrobnić je w malakserze do momentu, aż cząstki kalafiora będą przypominać ziarna ryżu (trzeba miksować z przerwami na wolnych obrotach, żeby kalafior nie był za bardzo rozdrobniony). Jak sami widzicie, "ryż" z kalafiora robi się migiem. W takiej postaci można go już wrzucić bezpośrednio do zupy pomidorowej. Świetnie smakuje na surowo, lekko chrupie w zębach i dodaje posiłkowi przyjemnego warzywnego aromatu. 

Do czego pasuje "ryż" z kalafiora i jak inaczej można go zrobić?

Jeśli nie przekonuje was jedzenie surowego kalafiora, możecie też przed dodaniem do zupy poddać go szybkiej obróbce cieplnej. Najszybciej będzie go po prostu podsmażyć na bardzo małej ilości masła lub oliwy, a następnie podlać odrobiną bulionu i dusić przez przez ok. 4 minuty, często mieszając. W tej postaci, na ciepło, także możecie podać go razem z pomidorową lub na jego bazie przyrządzić inne pełnowartościowe danie (np. smażony "ryż" z tartym twardym serem, świeżą papryczką chili, posiekaną natką pietruszki i sokiem z cytryny). Będzie też pysznym i zdrowym dodatkiem do wielu potraw: zapiekanek, pieczonego mięsa ryby lub kurczaka, gulaszu, curry. Możecie również używać go po prostu jako zamiennika zwykłego białego ryżu i nadziewać nim pieczone warzywa oraz gołąbki

"Ryż" z kalafiora - jak przechowywać?

Surowy "ryż" z kalafiora przez kilka dni (ok. 3) bezpiecznie można przechowywać w lodówce, w szczelnie zamkniętym pojemniku do żywności. Da się go też zamrozić. Wystarczy przesypać pojedyncze porcje do zamykanych woreczków strunowych z grubej folii, przeznaczonych na mrożonki – kalafiorowy ryż zachowa w nich jędrność i świeżość nawet przez 6 miesięcy.

Źródło: www.karointhekitchen.com