Faworki, obok pączków i oponek, są symbolem karnawału. Wyśmienicie smakują, są chrupkie i słodkie. Cieszą podniebienie zaraz po usmażeniu, jednak kilka dni później zazwyczaj są już znacznie mniej smaczne. Winę za to ponosi nieodpowiednie przechowywanie tych łakoci.

Jak należy przechowywać faworki?

Żeby faworki zachowały swoją kruchość, musicie pamiętać, że nie lubią one wilgoci, dlatego nie powinniście ich przechowywać w lodówce, ponieważ wtedy zrobią się „gumowate”. Złym pomysłem jest także trzymanie ich blisko czajnika lub kuchenki, na której coś gotujecie. Te przysmaki zdecydowanie nie powinny mieć styczności z parą wodną.

Faworki należy przechowywać w ciemnym i suchym miejscu oraz w odpowiednim pojemniku. W tym celu dobrze sprawdzi się duży słoik, szklana miska lub plastikowe pudełeczko. Pamiętajcie również, by do każdego z nich dobrać odpowiednią pokrywkę. Jeśli będziecie trzymać się powyższych wskazówek – pozwoli to wam cieszyć się wspaniałym smakiem faworków nawet przez 7 dni.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Ważne również, żeby zaraz po usmażeniu nie dekorować faworków cukrem pudrem. Najlepiej, jeśli zrobicie to tuż przed samym podaniem, ponieważ w ten sposób nie stracą szybko swojej chrupkości i świeżości. Podczas gotowania obiadu możecie wynieść faworki do pokoju, żeby para wodna nie zmiękczała chrustu.

Jeśli przygotowaliście zbyt dużo ciasta na faworki – zamroźcie je. Pamiętajcie jednak, że ciasto przed zamrożeniem powinno być świeże. Jeżeli przygotujecie je kilka dni wcześniej – faworki, które z niego zrobicie po rozmrożeniu, wyjdą niesmaczne. Ciasto, które ma być przechowywane w zamrażalniku, musicie szczelnie zapakować w pudełko lub folię przeznaczoną do tego celu. W przeciwnym razie przenikną do niego zapachy z innych produktów.