Na wielkanocnym stole, w przeciwieństwie do bożonarodzeniowego, na stole dominują potrawy podawane na zimno. Jak choćby sałatka jarzynowa, faszerowane jajka, biała kiełbasa i inne świąteczne wędliny. Na przykład pieczona szynka, szynka gotowanaschab pieczony albo właśnie pasztet. Jeżeli macie w rodzinie jaroszy lub sami nie jecie mięsa, możecie zrobić na Wielkanoc bardzo smaczny i w stu procentach wegetariański pasztet. Jest aksamitny, kremowy i banalnie prosty do zrobienia

Kremowy pasztet bez mięsa

Pasztet wegetariański najczęściej robi się z fasoli białej lub czerwonej, a niektórzy wykorzystują także soczewicę. Taki pasztet jest bardzo pożywny, ale może wyjść suchy. Da się go zrobić też z zupełnie innych warzyw i wówczas ma on bardziej kremową, wręcz aksamitną teksturę.

Fantastycznie spisuje się jako baza takiego pasztetu seler korzeniowy. To niedoceniane warzywo, które zwykle używamy jako część włoszczyzny do przygotowania domowego bulionu lub robimy z niego frytki. Seler ma bardzo charakterystyczny, umamiczny smak, co jest w tym przypadku zaletą - nie „ginie” on w pasztecie, dzięki czemu danie dobrze smakuje i absolutnie nie wychodzi mdłe. 

Przepis na pasztet z selera

Składniki:

  • 1 kg selera korzeniowego
  • 200 g cebuli
  • 200 g marchewki
  • 150 g czerwonej papryki
  • 5 ząbków czosnku
  • 3 duże jajka
  • 70 g masła
  • 70 g bułki tartej 
  • 1 płaska łyżeczka soli 
  • 1/2 łyżeczki majeranku
  • 1/2 łyżeczki pieprzu 

Sposób przygotowania:

  1. Usuńcie gniazdo nasienne z papryki i pokrójcie ją na ćwiartki. Z kolei obraną marchew, cebulę i seler pokrójcie w kostkę, a czosnek posiekajcie.  
  2. Do garnka włóżcie masło i podgrzejcie. Kiedy się rozpuści, wsypcie wszystkie warzywa. Wymieszajcie, przykryjcie garnek pokrywką i podgrzewajcie jego zawartość na małym ogniu przez 15 minut. 
  3. Po tym czasie możecie zwiększyć moc. Duście warzywa na pasztet tak długo, aż zmiękną. W razie potrzeby wlejcie do nich troszkę wody lub bulionu jarzynowego. 
  4. Kiedy warzywa będą miękkie, odcedźcie je i zachowajcie wywar pozostały po gotowaniu. 
  5. Warzywa zmielcie w maszynce na średnich lub małych oczkach. Można też zmielić je blenderem. 
  6. Gdy ostygną, dodajcie do nich jajka, majeranek, bułkę tartą oraz sól i pieprz. Wymieszajcie.
  7. Następnie powoli, cały czas mieszając, wlejcie do warzyw wywar z gotowania. Uważajcie, żeby nie przesadzić - inaczej masa będzie za rzadka. 
  8. Posmarujcie prostokątną formę do pieczenia masłem i obsypcie bułką tartą. Przełóżcie do niej warzywną pastę i wyrównajcie z wierzchu.
  9. Wstawcie formę do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni Celsjusza i pieczcie przez godzinę. Jeśli zauważycie w trakcie pieczenia, że pasztet za mocno się rumieni, przykryjcie go folią aluminiową.
  10. Po upieczeniu wyjmijcie formę z piekarnika i zostawcie w temperaturze pokojowej do ostudzenia. Później włóżcie pasztet do lodówki.