Zamiennik jajka wcale nie jest taki oczywisty. Jaką funkcje spełniają jajka w przygotowywaniu ciast i deserów? Oprócz smaku, jajka mają bardzo ważną funkcję: wiążą masę i pozwalają ciastu rosnąć. Bardzo ważne jest więc w trakcie przygotowywania ciasta bez jajek dodanie 1 łyżeczki proszku do pieczenia (nawet jeśli nie jest przewidziana w przepisie), aby ciasto lepiej urosło.

Czym zastąpić jajko w cieście? - banan

Co zamiast jajka do ciasta? Może się zdziwicie, ale te zamienniki jajek na pewno macie w swojej kuchni. Po pierwsze, jajka zastępujemy bananami. 1 jajko można zastąpić połówką (najlepiej dojrzałego) banana: banan jest idealnym zamiennikiem jajka, ponieważ ma właściwości wiążące, ciasto dzięki niemu będzie wilgotne i miękkie. Rozgnieć widelcem lub zmiksuj blenderem banana i dodaj go do ciasta na początku przygotowania ciasta, w momencie kiedy dodałbyś jajka. Banan zamiast jajka jest idealny do robienia ciast lub muffinów. W tym przypadku można dodać do ciasta trochę mniej cukru (względem oryginalnego przepisu), ponieważ banan sam w sobie jest słodki.

Co zamiast jajka do ciasta? – mąka ziemniaczana lub skrobia kukurydziana

Czym zastąpić jajko w wypiekach? Do ciasta zamiast jajka dodajemy mąkę ziemniaczaną lub skrobię kukurydzianą. Jedno jajo można zastąpić 2 łyżkami stołowymi skrobi ziemniaczanej lub skrobi kukurydzianej. Zarówno mąka ziemniaczana, jak i skrobia kukurydziana pełnią funkcję wiążącą i zagęszczającą. W tym przypadku należy w cieście nieznaczne zwiększyć ilość płynnej części (mleka, wody, soku). Należy zastosować zasadę „na oko”) dolewać stopniowo np. mleko dopóki nie uzyska się odpowiedniej konsystencji.

Czym można zastąpić jajko? – jogurt naturalny

Czym zastąpić jajko w przepisie? Kolejnym pomysłem jest zastąpienie jajka jogurtem. Jajko można zastąpić połową kubeczka (około 60 g) jogurtu. Jest on doskonałym substytutem jaj, wśród wszystkich składników jest moim ulubionym, ponieważ sprawia, że ciasto jest miękkie i wilgotne, podobnie jak przy użyciu jajek. Ten zamiennik jest idealny do ciast, babeczek, kruchego ciasta, nie nadaje się jednak do kremów! Najlepiej użyć jogurtu naturalnego lub wybrać ulubiony smak jogurtu, w zależności od smaku twojego ciasta. Bardzo dobrze nadaje się również jogurt sojowy. Warto zwrócić uwagę na to, że jogurt delikatnie wpływa na smak wypieków – mogą być one lekko kwaskowe.

Czym zastąpić jajko? - mleko

Jajka możemy również zastąpić mlekiem. 1 jajko można zastąpić około 50 ml mleka. Jest ono idealnym zamiennikiem. Można użyć zarówno mleka roślinnego (sojowego), jak i pochodzenia zwierzęcego (krowie, kozie itp.). Sztuczka polega na dodaniu pod koniec wyrabiania ciasta 1 łyżki octu jabłkowego (w przypadku 50 ml mleka, gdy zastępujemy więcej jajek należy dodać go proporcjonalnie więcej). Dzięki dodatkowi octu ciasto lepiej urośnie i będzie bardziej puszyste. Mleko jako zamiennik jajka jest idealne do przygotowania np. słodkiej brioszki i ciast drożdżowych.

Czym zastąpić jajka, aby uzyskać błyszczący efekt na upieczonym cieście? Należy lekko podgrzać mleko (około 100 ml) w rondlu z dodatkiem 1-2 łyżek brązowego cukru, tak przygotowanym słodkim mlekiem posmarować powierzchnię wyłożonego do blaszki ciasta i upiec. Po upieczeniu ciasto będzie miało złoty kolor i będzie błyszczeć. Jeśli chcesz uzyskać jeszcze lepszy efekt posmaruj ciasto słodkim mlekiem powtórnie na 5 minut przed wyjęciem ciasta z piekarnika.

Jak widzicie jajka można zastąpić kilkoma innymi produktami. Warto jednak uważać – nie zawsze przyniosą dokładnie taki sam efekt jak jajka. Eksperymentujmy, ale zawsze uwzględniając specyfikę danego przepisu.