Mój świąteczny pasztet

4.5 (201 ocen)

  • 3 godz.
  • Więcej niż 10 osób

Znakomity pasztet, który obowiązkowo musi być w naszym domu na każde święta :) Znika z półmisków w rekordowym tempie. Ulubiony przez domowników i gości.

  • 3 godz.
  • Więcej niż 10 osób

Składniki:

  • 1/2 kg mięsa wieprzowego bez kości (łopatka lub karczek)
    1/2 kg mięsa wołowego bez kości (gulaszowe lub pieczeń)
    2 duże udka z kurczaka (ok. 70 dag)
    1/2 kg boczku surowego łuskanego (czyli bez kości)
    1/2 kg wątróbki drobiowej
    6 jajek
    2 garści grzybów suszonych (ok. 40g)
    2 średnie marchewki
    1 pietruszka
    1 mały seler
    1 cebula
    bułka tarta
    przyprawa typu wegeta
    ziele angielskie, liście laurowe, pieprz ziarnisty, jałowiec
    sól, pieprz
    majeranek
    imbir mielony
    gałka muszkatołowa mielona
Wystaw ocenę:

4.5 (201 ocen)

Zobacz również:

Dodatki Wędliny Pasztet

Mój świąteczny pasztet - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Mięso wieprzowe, wołowe i boczek kroimy w kawałki, udka dzielimy na 2 części. Wszystkie mięsa wkładamy do dużego garnka, dodajemy grzyby suszone, 10 ziarenek ziela angielskiego, płaska łyżeczkę pieprzu ziarnistego, 5 liści laurowych, 6 ziaren jałowca oraz 3 łyżeczki wegety. Wszystko zalewamy wrzątkiem tak, aby mięsa były przykryte.
  • 2. Zagotowujemy i gotujemy na bardzo małym ogniu 40 minut. Dorzucamy obrane warzywa i gotujemy dalsze 40 minut. Zestawiamy garnek z ognia i wrzucamy wątróbki tak, aby były przykryte wywarem. Już nie gotujemy.
  • 3. Odstawiamy garnek do przestudzenia. Wyjmujemy mięsa, warzywa i grzyby na durszlak, odrzucamy przyprawy, kości i chrząstki. Wywar zachowujemy.
  • 4. Ugotowane składniki przepuszczamy dwa razy przez maszynkę do mięsa.
    Do miseczki wlewamy 1 szklankę przecedzonego wywaru i wsypujemy 2/3 szklanki bułki tartej, mieszamy dokładnie i odstawiamy na chwilę do napęcznienia. Dodajemy do zmielonej masy. wbijamy jajka, dodajemy imbir, gałkę sporo majeranku, sporo pieprzu i sól do smaku. Cierpliwie wyrabiamy, próbujemy i dodajemy przypraw. Pasztet musi być wyrazisty w smaku, dość pikantny. Jeśli jest zbyt rzadki, dodajemy bułki tartej, jeśli za gęsty - rozrzedzamy wywarem.
  • 5. Foremki do pieczenia (keksówki) smarujemy tłuszczem i napełniamy masą mięsną do ok. 3/4 wysokości. Potrzebne są 3 lub 4 keksówki jednorazowe (zależy od wielkości). Pasztet pieczemy w piekarniku nagrzanym do temperatury 150 stopni (termoobieg) do zrumienienia powierzchni (ok. 60 minut).

Porady

Ilość przypraw zależy od indywidualnych upodobań. Ilości składników są orientacyjne - nie trzeba się ich ściśle trzymać. Przepis jest dość obszerny i pracochłonny, ale łatwy do wykonania. Pierwszy raz robiłam pasztet z przepisu w książeczce Poradnika Domowego, nie mając żadnego doświadczenia. Przepis, który podaję to efekt wieloletnich prób i udoskonaleń - wielokrotnie już wypróbowany.

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Cebula

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Podobne przepisy

To może cię zainteresować