CHLEB PSZENNO- ŻYTNI NA DOMOWYM ZAKWASIE

4.49 (190 ocen)

  • 13 min
  • Więcej niż 10 osób
  • Łatwy

Smaku tego chleba nie da się opisać. Najlepszy za raz po wyciągnięciu z piekarnika. Chrupiąca skórka i delikatny środek. Żaden kupiony chleb nie może się z nim równać!

  • 13 min
  • Więcej niż 10 osób
  • Łatwy

Składniki:

  • NA FORMĘ KEKSOWĄ 35x13 cm


    ZACZYN:
    100 g zakwasu żytniego domowego
    100 g mąki żytniej razowej typ 2000
    100 g ciepłej wody
    1 płaska łyżeczka soli
    pół łyżeczki cukru


    POZOSTAŁE SKŁADNIKI
    300 g mąki pszennej tortowej
    130 g mąki żytniej chlebowej typ 720-750
    280 g wody

    trochę oleju do formy
Wystaw ocenę:

4.49 (190 ocen)

Zobacz również:

Pieczywo Chleb Zakwas

Chleb pszenno- żytni na domowym zakwasie - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Składniki na zaczyn mieszamy w misce i odstawiamy w ciepłe miejsce na 8 godzin (np. do zamkniętej mikrofali/ szafki itp).
  • 2. Do 8-godzinnego zaczynu dodajemy pozostałe składniki i wyrabiamy ręcznie chleb. Masa będzie kleista, nie będzie odchodzić od ręki.
  • 3. Dobrze wymieszaną masę przekładamy do wysmarowanej olejem formy i wyrównujemy wierzch wilgotną dłonią. Formę odstawiamy na 3 godziny do wyrośnięcia w ciepłe miejsce (ja lekko podgrzewam piekarnik, następnie go wyłączam i tam wstawiam formę).
  • 4. Po 3 godzinach ustawiamy blachę z chlebem bliżej dolnej grzałki niż górnej (nie po środku jak się zazwyczaj piecze np. ciasta) i pieczemy 40 minut w 250 stopniach.
  • 5. Chleb po upieczeniu natychmiast wyjmujemy z blachy i studzimy na kracie, żeby nie zaparował od spodu. Kroimy po wystudzeniu.

Porady

1. W zależności od tego na jaki chleb mamy ochotę, do masy podstawowej możemy dodać np. ziarna słonecznika, siemię lniane, sezam, płatki czosnku, pestki dyni, suszoną śliwkę, cebulę prażoną, żurawinę itp... 2. Ponieważ pieczenie chleba trwa łącznie około 13 godzi, trzeba sobie to dobrze zaplanować godzinowo, żeby np. robienie masy nie wypadło nam na środek nocy. Generalnie jeżeli zaczyn postoi nieco dłużej (ponad 8 godzin), to nic się nie stanie, chleb będzie nieco kwaśniejszy. Natomiast zostawienie wyrastającego już w blasze chleba powyżej 4 godzin, stwarza ryzyko jego opadnięcia. 3. Ja nastawiam zaczyn o 10.00 przed południem (do 18 się robi zaczyn, potem do 21 rośnie i na koniec pieczenie) więc o 21.40 mam już upieczony chleb, który zostawiam na kracie w zamkniętym piekarniku i rano mam od razu gotowy do krojenia na śniadanie. Dla mnie to najwygodniejsza opcja. U nas domowy chleb jest ,,chodliwym towarem,, więc kiedy na śniadanie jemy jeden to już nastawiam o 10.00 zaczyn na kolejny chleb ,,na jutro,, Oczywiście można zaczyn nastawiać na noc i rano cieszyć się gorącym chlebkiem na 2 śniadanie ;) Wtedy godzinowo to wygląda mniej więcej tak: o 23 nastawiamy zaczyn, o 7 wyrabiamy chleb, o 11 mamy gorący ;) 4. Ja swój domowy zakwas, który w chwili gdy to piszę ma już ponad 1,5 roku zrobiłam według przepisu: http://kotlet.tv/zakwas/

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Zakwas Mąka razowa

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Podobne przepisy

To może cię zainteresować