Bigos staropolski według Bożenki

4.48 (198 ocen)

  • 2 godz.
  • Dla 8 osób

To doskonała gorąca potrawa na uroczystości rodzinne oraz święta.

  • 2 godz.
  • Dla 8 osób

Składniki:

  • 1 kg kapusty białej
    1 kg kapusty kiszonej
    ok. 75 dag wędliny
    75 dag mięsa
    25 dag wędzonego boczku
    7 dag suszonych grzybów
    2 cebule
    15 dag powideł śliwkowych
    1 szklanka czerwonego wina wytrawnego
    4 ząbki czosnku
    ziele angielskie, owoc jałowca, liść laurowy, pieprz ziarnisty, sól, przyprawa myśliwska- według uznania
    mały słoiczek koncentratu pomidorowego
Wystaw ocenę:

4.48 (198 ocen)

Zobacz również:

Dania główne Bigos

Bigos staropolski według bożenki - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • kapusta kiszona 1. Myjemy i osobno gotujemy obie kapusty, białą- szatkujemy. Do kiszonej, po zagotowaniu i jeżeli trzeba, gdy jest zbyt kwaśna- odlaniu wody, dodajemy namoczone wcześniej grzyby suszone.
  • wędlina, boczek, cebula, czosnek 2. Na patelni szklimy cebulę, pokrojoną w kostkę, nie za drobno. Dodajemy pokrojoną w grubą kostkę wędlinę. Używamy według upodobania: zwyczajnej, swojskiej, itp. Podsmażamy do zrumienienia. Tak samo boczek.
  • przesmażona wędlina 3. Mięso, najlepiej różne jego rodzaje, może być także dziczyzna i drób, kroimy w kostkę, obsmażamy lub nacieramy całość przyprawami i dusimy w całości. Wówczas dopiero kroimy. Możemy także ugotować i po ostudzeniu pokroić i podsmażyć.
    Kapusty po ugotowaniu do miękkości, białą odcedzamy, a kiszoną odparowujemy.
  • powidła w bigosie 4. Wyjmujemy z niej grzyby i kroimy w paseczki.
    Łączymy wszystkie składniki bigosu, tj: kapusty, wędlinę, mięso, grzyby, powidła, koncentrat pomidorowy, zioła, przyprawy, zmiażdżony czosnek.
  • czerwone wino w bigosie 5. Dusimy razem na małym ogniu przez ok. 20- 30 min. Wówczas wlewamy wino, nie gotujemy już, tylko podgrzewamy.
  • doprawianie bigosu 6. Smacznego życzę :)

Porady

Czas jest podany bez namaczania grzybów. Bigos doskonale smakuje z upieczonym własnoręcznie chlebkiem na zakwasie. Może być dodatkiem do obiadu lub samodzielnym daniem gorącym, np przy ognisku, w plenerze. Bigos najsmaczniejszym jest po podgrzaniu, na drugi, trzeci dzień. Warto go zrobić np na święta, kilka dni wcześniej. Należy zawsze na surowo sprawdzić smak i kwaśność kapusty kiszonej. Jeśli jest bardzo kwaśna trzeba ją po zagotowaniu odlać i jeszcze raz zagotować. Kwasowość bigosu można regulować winem, oby tylko nie przesadzić. Po ugotowaniu bigosu można z niego wyjąć zioła, owoce jałowca i liść laurowy. Powidła nadają bigosowi słodkawej, smacznej nutki. Owoce jałowca można zebrać samemu, późną jesienią i zimą. Należy uważać, aby nie przedobrzyć z przyprawami. Wszystko sypiemy z umiarem, kosztując przy tym. Uwaga: bigos można z powodzeniem zamrażać. Zamykamy go w szczelne pudelka.

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Podobne przepisy

To może cię zainteresować