Początek wiosny to ulubiony moment wszystkich miłośników gotowania, gdyż to właśnie wtedy do życia budzi się mnóstwo smakowitych warzyw oraz ziół. Jednym z nich jest ta mało znana, a bardzo cenna roślina o genialnych właściwościach. To nie tylko bomba smaku i aromatu, ale przede wszystkim skarbnica wartościowych składników. 

Czym zastąpić maggi?

Lubicie maggi, ale szukacie jej zdrowszego zamiennika? W tym celu można wykorzystać świeży lubczyk, chociaż nie tylko. Otóż równie smaczny, a znacznie zdrowszy będzie czosnek niedźwiedzi. Ta roślina nie jest zbyt popularna, a to wielka szkoda, gdyż ma w sobie ogrom dobroczynnych składników. Właśnie ze względu na tę wielką moc, dawniej nazywało się go cebulą czarownic, ponieważ był to popularny produkt medycyny ludowej. Już wtedy uznawano tę roślinę za naturalny antybiotyk, gdyż zawiera mnóstwo antyoksydantów, minerałów, takich jak fosfor, magnez, potas, żelazo, a do tego witaminy A, C i te z grupy B. Wszystkie te dobroczynne składniki sprawiają, że genialnie wpływa na cały organizm.

Właściwości czosnku niedźwiedziego

Na co jest dobry czosnek niedźwiedzi? Lista korzyści jest długa, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie:

  • działa bakteriobójczo i przeciwgrzybiczo,
  • oczyszcza organizm z toksyn,
  • łagodzi infekcje górnych dróg oddechowych,
  • wzmacnia odporność,
  • poprawia trawienie,
  • obniża ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu,
  • wzmacnia włosy oraz paznokcie,
  • poprawia kondycję kości i stawów.

Jak jeść czosnek niedźwiedzi?

Czosnek niedźwiedzi można stosować jako przyprawę niemal do wszystkiego, zarówno formie suszonej, jak również surowej. Choć najbardziej znane są jego liście, to warto wiedzieć, że wszystkie części tej rośliny są jadalne. Wąskie cebulki możemy wykorzystywać jak zwykłe ząbki czosnku, a z pędów zrobić domowe kiszonki. Z kolei wspomniane liście świetnie sprawdzą się jako składnik surówek i sałatek, a ucierając je z oliwą z oliwek, otrzymamy aromatyczne domowe pesto. Ile dziennie można zjeść czosnku niedźwiedziego? Bezpieczną dawką jest od 3 do 5 gramów na dobę.

Warto jednak pamiętać, że choć ta roślina ma mnóstwo dobroczynnych właściwości, to nie jest wskazana każdemu. Kto nie powinien jeść czosnku niedźwiedziego? Zdecydowanie nie poleca się go osobom z wrzodami żołądka i dwunastnicy.

Jak się zbiera czosnek niedźwiedzi?

Od czasu do czasu widujemy w sklepach sery, wędliny czy sosy z jego dodatkiem, ale mało kto zdaje sobie sprawę, że możemy zbierać go własnoręcznie, aby czerpać pełnię jego korzyści. Kiedy zbierać czosnek niedźwiedzi? Sezon trwa od marca do kwietnia. Najlepiej wybierać młode liście o długości około 10-12 cm, gdyż takie są nie tylko najsmaczniejsze, ale też najbardziej wartościowe. Im starsze, tym stają się bardziej łykowate i mniej odżywcze. 

Pamiętajcie jednak, że nie wolno zbierać go z przypadkowych miejsc, gdyż istnieje wiele trujących roślin o bardzo podobnych liściach. Co więcej, czosnek niedźwiedzi jest objęty częściową ochroną, dlatego, nawet jeśli mamy pewność co do gatunku, nie możemy tak po prostu zerwać go w lesie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby prowadzić własną uprawę w ogrodzie, na balkonie lub nawet w doniczce na parapecie