Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, a więc wszyscy nabieramy już apetytu na białą kiełbasę. Choć ten przysmak jest dość prosty do przygotowania, to często kończy się kulinarną wpadką w postacie popękanej osłonki. Jest jednak łatwa metoda, dzięki której kiełbasa już nigdy nie popęka, a dodatkowo będzie bardziej wyrazista i soczysta. Spróbujcie sami, a będziecie zachwyceni.

Co zrobić, aby biała kiełbasa nie pękała?

Aby uchronić białą kiełbasę przed pęknięciem, wystarczy przed włożeniem do garnka ponakłuwać ją w kilku miejscach. Ta prosta metoda da ujście zgromadzonym pod skórką mięsnym sokom i tłuszczowi oraz zapobiegnie nadmiernemu wzrostowi ciśnienia. Wystarczy już kilka niewielkich dziurek, które najszybciej i najwygodniej robi się widelcem, wykałaczką lub czubkiem noża.

Jak prawidłowo parzyć białą kiełbasę?

Ten trik nie uratuje jednak sytuacji, jeśli będziemy nieodpowiednio przeprowadzali gotowanie. Po pierwsze, kiełbasy nie wolno wrzucać do wrzątku, gdyż wtedy z pewnością popęka, a dodatkowo straci dużo smaku i aromatu. Takie szokowe traktowanie mięsa sprawi też, że stanie się ono twardsze i bardziej zbite w środku. Pamiętajmy więc, żeby zaczynać proces parzenia od zimnej wody, aby nabierała ona ciepła wraz z zanurzoną w niej kiełbasą. 

Kolejna ważna kwestia, o której wielu zapomina to brak pośpiechu. Kiełbasę zawsze należy gotować powoli i na małej mocy palnika, gdyż to właśnie zbyt duży ogień jest najczęstszą przyczyną pękania osłonki. Warto więc starać się utrzymywać wodę na granicy wrzenia i nie dopuszczać do tego, by mocno bulgotała.

Ostatnią ważną czynnością, o której wiele osób zapomina, jest odpowiednie posolenie wody, w której ma się parzyć kiełbasa. Niektórym wydaje się, że skoro mięso jest już przyprawione, to wystarczy wrzucić je do czystej wody, ale nie jest to dobra praktyka, gdyż podczas gotowania kiełbasa oddaje część smaku do wody i staje się mało wyrazista. Co więcej, do wody można też dorzucić ulubione przyprawy, takie jak ziele angielskie, liść laurowy czy majeranek, a ugotowana w takiej mieszance kiełbasa będzie znacznie smaczniejsza i bardziej aromatyczna. 

Jak długo trzeba parzyć kiełbasę?

Cały taki proces musi trwać od 20 do 30 minut, w zależności od wielkości danej sztuki. Wiele osób przykrywa garnek, aby przyspieszyć tę czynność, ale zdecydowanie lepiej tego nie robić. Jeśli po upływie wskazanego czasu wciąż nie macie pewności, czy mięso doszło, możecie to łatwo ocenić po jej kolorze. Gotowe mięso powinno zmienić kolor na lekko szary, a skórka musi stać się biała.