Domowa kiełbasa wiejska

3.25 (4 ocen)

  • 50 min
  • Dla 6 osób
  • Średni

Bardzo smaczna domowa kiełbasa z różnych rodzajów mięsa i sprawdzonych przypraw, do kiełbasy nie dodawałam żadnego boczku dzięki temu wyszła krucha i mięsna. Kiełbasa była wędzona w drzewie owocowym czereśnia, dzięki niemu nabrała tak pięknego kolorku. Od lat robimy swoje wyroby, jest to nasza rodzinna tradycja. Kiełbasa idealna jest na świeżo jak również gotowana na gorąco.

  • 50 min
  • Dla 6 osób
  • Średni

Składniki:

  • jelita naturalne 28/30 mm około 8 m
    2 kg łopatki
    1 kg karkówki
    2 łyżeczki soli morskiej
    2 łyżeczki pieprzu mielonego
    2 główki czosnku
    łyżeczka majeranku
    2 łyżeczki pieprzu kolorowego (roztartego w moździerzu)
    4 ziarna ziela angielskiego (roztarty w moździerzu)
    2 szklanki wody niegazowanej
Wystaw ocenę:

3.25 (4 ocen)

Domowa kiełbasa wiejska - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Jelita wyciągnąć z opakowania i namoczyć w letniej wodzie około 30 minut. Mięso zmielić w maszynce, do mięsa dodać przyprawy oraz czosnek przeciśnięty przez praskę. Dodać wodę niegazowaną. Całą mięsną masę dobrze wyrobić rękoma około 15 minut aż zrobi się kleista dzięki czemu zagwarantuje nam właściwą i nierozpadającą się strukturę kiełbasy.
  • kiełbasa 2. Gdy jelita są wymoczone na maszynkę założyć lej nabijający kiełbasę nałożyć jelito i związać, masę mięsną przełożyć do maszynki i można zaczynać nabijanie kiełbas, gdy jelito się kończy ponownie zawiązujemy. Tak postępujemy z resztą jelit. Po nabiciu wszystkich jelit przekładamy kiełbasę na drewniany (nie może być malowany) kij i odstawiamy na godzinę aż kiełbasa odpocznie i się ułoży.
  • kiełbasa 3. Rozpalamy ognień w wędzarni i wędzimy 5 godzin w 70-80 stopniach utrzymując cały czas temperaturę, nie może być w bezpośrednim ogniu tylko w dymie. Po wędzeniu kiełbasę przenosimy wraz z kijem w chłodne miejsce na 12 godzin do wysuszenia. Życzę smacznego kiełbasa według mojego przepisu wyszła przepyszna, nigdzie takiej nie kupisz.

Porady

Kiełbasa ma cały czas być w dymie, jeśli będzie w ogniu jelita z kiełbasą popękają. Kiełbasę wędzimy w dymie na termometrze ma być 70-80 stopni taką temperaturę utrzymujemy przez cały proces wędzenia. Moja kiełbasa siedziała w wędzarni 5 godzin.

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Podobne przepisy

To może cię zainteresować