Senność, wahania nastroju, osłabienie, to nie zawsze oznaka poważnej choroby. Czasem wystarczy porządnie „odespać” zmianę czasu, pobyć więcej na świeżym powietrzu, by dotlenić wszystkie komórki organizmu i dostarczyć swojemu ciału potężnej dawki witamin. Jak zrobić to wiosną, kiedy nowalijki dopiero pojawiają się w sklepach i nie słyną raczej z porcji zdrowia, lecz z mocno „pestycydowego składu”, a sezon na zimowe cytrusy też kończy?

Musimy mieć na uwadze, że zimą i wiosną zawartość witamin w owocach i warzywach jest mniejsza, a większość z nich bezpowrotnie ginie podczas przygotowania potraw. Właśnie proces gotowania sprawia, że prawie ¾ witamin i składników mineralnych zawartych w żywności zostaje wypartych do wody. Dlatego szczególnie wiosną należy pić bogate w witaminy napary owocowe i ziołowe. Warto jednak wspomnieć, że aby napój zachował swoje właściwości lecznicze, jego temperatura nie powinna być zbyt wysoka, np. witamina C zaczyna tracić swoje wartości już w 60 ⁰C. 

Woda to więcej niż H20.  W kranówce kryje się spora część tablicy Mendelejewa…

Poza dwoma atomami wodoru i jednym atomem tlenu w wodzie kranowej kryje się znacznie więcej. Dlatego też mamy do czynienia z obniżeniem właściwości leczniczych i wchłaniania witamin z wody. Procesy te zaburzają zanieczyszczenia występujące w wodzie, np. chlor, czy metale ciężkie (ołów, rtęć, żelazo), a nawet pospolity kamień, czyli sole wapnia i magnezu. Wszystko to razem utrudnia wchłanianie witamin z przygotowywanych na bazie wody napojów i potraw. Dodatkowo, witaminy z gotowanych warzyw i owoców lądują w wodzie, a ta ostatnia pozostawia wiele do życzenia. Bulion warzywny składa się więc nie tylko z włoszczyzny, ale zawiera w sobie też mnóstwo szkodliwych zanieczyszczeń.

Aby mieć całkowita pewność, że woda z kranu, którą pijemy jest w pełni bezpieczna i zdrowa, warto ją przefiltrować. Nieważne, czy zrobimy to za pomocą dzbanka filtrującego, czy większego systemu kuchennego – jest to po prostu wskazane, gdyż woda płynąc do naszych kranów, nawet z najlepszej stacji uzdatniania wody w zakładach wodociągowych, ulega zanieczyszczeniu.  Zwłaszcza stare instalacje wodociągowe, doprowadzające wodę na kempingi, czy na wieś, są narażone na zanieczyszczania, które pochodzą z rur.  Stąd właśnie woda o żółtawym, czy wręcz pomarańczowym kolorze, czy dziwnym zapachu.  Takie zanieczyszczenia zazwyczaj nie są niebezpieczne i spełniają normy, ale mogą psuć smak napojów i potraw. Jeśli lubimy pić czystą wodę np. z dodatkiem cytryny i mięty, taka woda z kranu wręcz powinna być przefiltrowana, gdyż w innym przypadku napój nie będzie nas zachęcał do spożycia. Woda ma być smaczna.

Jaki filtr wybrać?

Filtry kuchenne

Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup filtra kuchennego, montowanego pod zlewem, z którego wodę można bezpiecznie pić prosto z kranu, bez przegotowania. Warto pochylić się nad systemem odwróconej osmozy AQUAPHOR Morion, który poprzez wielostopniową filtrację sprawia, że uzyskana woda jest absolutnie czysta i pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń. Pierwszym etapem uzdatniania wody jest w tym systemie filtracja mechaniczna, która zatrzymuje wszystkie elementy większe od jednego mikrona, czyli piasek czy rdzę z instalacji wodociągowej.  Drugim jest węgiel aktywny, który poprawia smak wody, zatrzymuje chlor i ogranicza substancje organiczne. Ważne jest aby stosować wkłady z Aqualanem. Tylko wówczas jesteśmy w stanie usunąć z wody metale ciężkie. Dodatkowo, wkłady te są one o wiele sprawniejsze, a system zyskuje na wydajności. Kolejnym etapem jest membrana osmotyczna, która jest „sercem” całego systemu. To dzięki niej z wody usuwane są bakterie i wirusy. Ostatnim ważnym elementem jest wkład, który mineralizuje wodę, nasycając ją jonami magnezu. Opisana konstrukcja  filtra sprawia, że woda przefiltrowana systemem Morion jest w pełni czysta, zdrowa i bezpieczna.

Dzbanki filtrujące

Można wybrać też dzbanek filtrujący. Dzbanki filtrujące usuwają z wody większość szkodliwych zanieczyszczeń, które mogą się znajdować w wodzie kranowej, a także zmiękczają wodę, chroniąc sprzęty ADG przed kamieniem. Tu też warto wybrać dzbanki, wyposażone we wkłady z Aqualenem. Dzięki temu specjalnemu włóknistemu materiałowi filtrującemu dzbanki usuwają z wody do 100% metali ciężkich, co jest nie bez znaczenia dla naszego zdrowia. 

Kolejna kwestia to materiał, z którego wykonany jest dzbanek. Idealny jest tutaj tritan – materiał, z którego wykonywane są np. butelki na mleko dla niemowląt. Aquaphor posiada w sprzedaży dzbanki z tritanu – są bardzo praktyczne – nie tłuką się, wyglądają jak szklane, a przy tym nie zawierają bisfenolu A.  

Na bazie tak uzdatnionej, a co ważne, tylko podgrzanej wody, przygotowane przez nas napary całkowicie spełnią swoją leczniczą funkcję. Jednym z takich napojów, może być np. napar z owoców dzikiej róży, który nie tylko pomoże nam w walce z przeziębieniem, ale również pozytywnie wpłynie na nasz nastrój.  Napar z owoców dzikiej róży od wieków uważany jest za niezwykle wartościowy. Trzeba pamiętać, że po jego wypiciu następuje zmiana wartości pH na kwasowy.  Na zdrowie!

Dzienna dawka witaminy C dla dorosłego człowieka – 75 mg. 

Zawartość witaminy C w wybranych owocach drzew i krzewów (w 100g produktu):

  • Berberys – 500 mg
  • Rokitnik – 200 mg
  • Czarna porzeczka – 200 mg
  • Dzika róża (świeża) – 470 mg
  • Dzika róża (suszona) – 1200 mg