Jakie pierogi można zjeść na Podkarpaciu? Niektóre regionalne pierożki z tamtych stron, podobnie jak „oszukańce”, mogą was zaskoczyć. Skąd wzięła się nazwa tych pierogów, nie wie nikt. Tym bardziej, że są one robione w zgodzie z tradycją. Nie ma w nich nic, co mogłoby budzić jakiejkolwiek wątpliwości. Uczciwy jest też farsz - mięsny z sycącymi dodatkami oraz okrasą z przesmażonej na maśle cebulki. 

Pierogi podkarpackie - co można zjeść na Wschodzie? 

Inne pierogi popularne głównie na Podkarpaciu (i które zasługują na większą, ogólnopolską sławę) to pierogi kudłate i srokate. Pierogi kudłate to tak naprawdę kluski ziemniaczane z farszem z twarogu. Swoją „kudłatą” strukturę zawdzięczają połączeniu ugotowanych i przeciśniętych przez praskę ziemniaków z surowymi, dokładnie odciśniętymi, startymi ziemniakami. Podczas gotowania na wierzchu „pierogów” pojawia się „meszek”. Pierogi srokate wyróżniają się z kolei farszem z kapusty kiszonej połączonej z twarogiem. Są one omaszczone skwarkami.

Jak zrobić pierogi „oszukańce”?

Ciasto do pierogów „oszukańców” jest tradycyjne, a farsz - jeszcze bardziej. W środku czeka na was zmielone mięso z rosołu połączone z grzybami i kaszą ugotowaną na wodzie spod moczonych grzybów. Dzięki temu zabiegowi kasza przejdzie smakiem i aromatem grzybów. Sama kasza ma naturalnie lekko orzechowy smak. Czy może być coś lepszego? Dodatkiem do farszu jest przesmażona cebulka oraz majeranek i lubczyk. Majeranek podkreśla smak grzybów, a lubczyk - rosołowy charakter mięsa. „Oszukańce” są pyszne i sycące. 

Przepis na pierogi „oszukańce”

Składniki na ciasto:

  • 1 kg mąki pszennej
  • 330 ml gorącej wody
  • 1 jajko (można pominąć)
  • 1 łyżeczka soli

Farsz na pierogi:

  • 200 g suchej wiejskiej kaszy jęczmiennej
  • 300 g mięsa z rosołu
  • garść suszonych grzybów
  • 1 cebula
  • 1 łyżeczka suszonego majeranku
  • 1 łyżeczka suszonego lubczyku
  • sól i pieprz do smaku

Dodatkowo, na okrasę (opcjonalnie): 2 cebule i masło.

Sposób przygotowania:

  1. Zróbcie ciasto na pierogi: wsypcie do miski mąkę i wbijcie jajko, dodajcie sól i gorącą wodę. Przesiekajcie nożem, a następnie zacznijcie zagniatać ciasto ręcznie. 
  2. Pozostawcie na chwilę zagniecione ciasto na blacie oprószonym mąką.
  3. Przygotujcie farsz: zmielcie mięso. Suszone grzyby zalejcie 2 szklankami wody i gotujcie do miękkości.
  4. Posiekajcie grzyby i nie wylewajcie wywaru po ich gotowaniu. Do wody z grzybów dodajcie kaszę jęczmienną i ugotujcie do miękkości. Wystudźcie.
  5. Posiekajcie drobno cebulę i przesmażcie ją na maśle. Dodajcie ją do mięsa wraz z kaszą i grzybami. Doprawcie suszonym majerankiem, lubczykiem, solą i pieprzem, wymieszajcie. 
  6. Podzielcie ciasto na pierogi na 4 części. Rozwałkujcie jedną na placek o grubości ok. 2 mm. Wytnijcie szklanką krążki w cieście. Na środek nałóżcie po 1 łyżeczce farszu i zlepcie brzegi. To samo zróbcie z pozostałymi częściami ciasta, aż wykorzystacie cały farsz. 
  7. Wstawcie duży garnek z osoloną wodą, zagotujcie. Do wrzącej wody wrzucajcie partiami pierogi i gotujcie przez ok. 2 minuty od wypłynięcia. 
  8. Odcedźcie i zahartujcie w zimnej wodzie. 
  9. Pierogi podawajcie z omastą - cebulą przesmażoną na maśle na złoty kolor. 

Źródło przepisu: trzecitalerz.blogspot.com