Idąc tym tropem, postanowiłam połączyć ziemniaki z zupełnie innym serem niż twarogiem. Eksperyment wyszedł tak dobrze, że na pewno będę powtarzać go częściej. Ten ser zwykle jest dodatkiem, przekąską lub głównym składnikiem zupełnie innych dań. Mimo że jest to produkt regionalny, da się go kupić w całej Polsce, nawet w regionach, w których byście się go nie spodziewali. Jakie pierogi ziemniaczane robi się w Polsce i jaki ser postanowiłam dodać do farszu? Sprawdźcie i przetestujcie różne pierogi z serem, a porzucicie tradycyjne ruskie na długo. 

Pierogi z farszem z ziemniaków - nie tylko ruskie

Pierogi ruskie, mimo, że wszyscy obecnie nazywają je ukraińskimi, wcale nie pochodzą z Rosji, a z XIX-wiecznej Galicji Wschodniej (Rusi Czerwonej). Są to wszystkie tereny na wschód od Tarnowa. Choć wśród pierogów z farszem z ziemniaków są one zdecydowanie najpopularniejsze, to wcale nie jedyne. Pierogi z ziemniakami robi się też na Suwalszczyźnie (w północno-wschodnich rejonach kraju) oraz we wschodniej Polsce, przy granicy z Litwą i Białorusią. Tam szczególnie popularne są pierogi litewskie, z farszem z ziemniaków z dodatkiem kiełbasy (szczególnie jałowcowej) i podsmażonej cebuli.

Inne pierogi ziemniaczane, jakie możecie zjeść, to „szlachcice” z Mazowsza. Są to duże gotowane pierogi z farszem ze startych, a następnie podsmażonych ziemniaków ze skwarkami i cebulą. Są one naprawdę duże, bo 2 razy większe od standardowych i solidnie napakowane farszem. Takie zrobię następnym razem.

Farsz na pierogi z oscypkiem

W swoich pierogach zdecydowałam się połączyć 2 regiony ponad granicami: Podhale i Ruś Czerwoną (Galicję Wschodnią). Jeśli lubicie ruskie, pierogi z oscypkiem i ziemniakami staną się również waszymi ulubionymi. Słony, a jednocześnie pikantny i wędzony smak oscypka doskonale uzupełnia delikatne i łagodne ziemniaki. Jeśli mieszkacie na południu Polski, w tym na Podhalu, to ostatni dzwonek, by kupić świeży oscypek. Od października nie będzie on już wytwarzany. Na kolejną, świeżą partię oscypka możemy liczyć dopiero od maja. Przepis możecie przygotować również z góralskimi serkami sklepowym - one również nadadzą nadzieniu charakterystyczny, podhalański smak.  

Pierogi z oscypkiem i ziemniakami - przepis 

Składniki na ciasto (na ok. 25-30 sztuk):

  • 250 g mąki pszennej typu 500
  • 1/4 łyżeczki soli
  • 2 łyżki oleju 
  • 1/2 szklanki gorącej wody

Składniki na farsz do pierogów z oscypkiem:

  •  5 dużych ziemniaków
  • 1 duża cebula
  • 1 duży oscypek wędzony
  • 1 łyżka oleju
  • sól i pieprz do smaku

Sposób przygotowania:

  1. Przygotujcie ciasto: zagniećcie kulę z podanych składników. Włóżcie ją do lodówki na czas przygotowywania farszu. Dzięki temu ciasto będzie bardziej elastyczne. 
  2. W międzyczasie zajmijcie się farszem: ugotujcie ziemniaki w mundurkach. Gdy wystygną, obierzcie i rozgniećcie je tłuczkiem, praską lub zmielcie w maszynce.
  3. Pokrójcie cebulę w bardzo drobną kostkę. Podsmażcie ją na oleju i dodajcie do ziemniaków. Zetrzyjcie też do nich na grubych oczkach oscypek i wymieszajcie na jednolitą masę. 
  4. Przyprawcie pieprzem i solą. Ostrożnie z solą, bo oscypek jest słony i podczas gotowania uwolni jeszcze sól. 
  5. Wyjmijcie ciasto z lodówki i rozwałkujcie na blacie lub stolnicy. Postarajcie się, by warstwa była cienka, ale równa i aby w cieście nie było prześwitów. 
  6. Za pomocą szklanki wykrójcie z ciasta krążki, nakładajcie na środek każdego po 1-1,5 łyżeczki farszu i zlepcie ciasno brzegi lub nadziejcie połowę krążków, przykryjcie je drugim wyciętym krążkiem i szczelnie zlepcie, dociskając brzegi. Wtedy pierogów wyjdzie o połowę mniej.
  7. Ulepione już pierogi odkładajcie na bok na podsypany mąką blat i przykryjcie czystą ściereczką, by nie schły, gdy będziecie przygotowywać kolejne. 
  8. Zagotujcie w dużym garnku osoloną wodę.  
  9. Wrzucajcie partiami do garnka z osolonym wrzątkiem i gotujcie każdą partię przez ok. 3-4 minuty od wypłynięcia.  
  10.  Podawajcie z wody, bez dodatków, z przysmażoną cebulą lub ze skwarkami.

Jeszcze lepsze będą na następny dzień. Podsmażone, będą smakować doskonale również z okrasą z podsmażonego boczku. Jeśli po przygotowaniu pierogów zostanie farsz, możecie z niego usmażyć kotlety ziemniaczane i podać z ulubioną surówką lub zasmażanymi buraczkami i żurawinowym sosem. Dobrze jest też zrobić podwójną porcję ciasta na pierogi i zamrozić. Po rozmrożeniu możecie je ponownie rozwałkować i nadziać farszem, który pozostał wam z wczoraj.

Źródła informacji:

1. mazovia.pl 

2. national-geographic.pl