Pierogi, w tym również te kresowe, można nadziewać wieloma rodzajami farszu: mięsem (w tym baraniną, wołowina lub cielęciną z dużym dodatkiem cebuli - są to cebulniki), a także twarogiem i ziemniakami z dodatkiem ugotowanych na twardo jajek - są to tzw. pierogi kozackie. Istnieją również popularne głównie lokalnie, pierogi św. Jacka oraz pierogi z kaszą gryczaną i serem oraz przyprawą, która was zaskoczy - bo nie jest zbyt często dodawana w Polsce do dań obiadowych. 

Pierogi kresowe św. Jacka 

Nie ma 1 przepisu na pierogi kresowe. Pod tą nazwą kryją się m.in. regionalne pierogi św. Jacka. Wiąże się z nimi pewna XIV-wieczna legenda z „Żywota św. Jacka”. Święty Jacek pomógł rolnikom na podkrakowskiej wsi uratować zboże zniszczone podczas burzy z gradobiciem. Święty nakazał im się modlić, a zboże kolejnego dnia się podniosło. Mieszkańcy następnego dnia przygotowali dla niego pierogi z farszem wg jego pomysłu - ze słodkiej kapusty z pieczarkami (których do tej pory nikt nie jadł, bo uważał je za trujące). 

Święty Jacek spakował pierogi na prowiant w drogę do klasztoru w Lublinie - i tam, na Wschodzie, zyskały zdecydowanie większą popularność. Portret świętego można zobaczyć w tamtejszej bazylice Dominikanów, a pierogów spróbować tam w Dzień św. Jacka -  co roku 17 sierpnia. Farsz ze świeżej, słodkiej kapusty was nie przekonuje? Spróbujcie czegoś bardziej wytrawnego.

Pierogi kresowe z serem i kaszą - do tego farszu poczujecie miętę

Zdecydowanie popularniejsze pierogi kresowe, również dla turystów, to kresowe pierogi z kaszą gryczaną i serem białym. Składnikiem, który nadaje im niepowtarzalny i niespotykany smak, jest mięta - świeża lub suszona. Jeśli macie herbatkę miętową, wystarczy otworzyć torebkę i wsypać zawartość do farszu. Nie pomijajcie jej, bo dzięki niej smakują inaczej, niż wszystkie - po prostu wyjątkowo. Kaszę ugotujcie wcześniej - ugotowanej powinno być 250 g - to ok. 1 i 1/2 szklanki. 

Przepis na kresowe pierogi z kaszą gryczaną i serem 

Składniki na farsz:

  • 250 g półtłustego lub tłustego twarogu
  • 250 g ugotowanej palonej kaszy gryczanej
  • 2 cebule
  • sól i pieprz do smaku
  • garść świeżej, posiekanej mięty lub 1 łyżka suszonej 

Dodatkowo: olej do smażenia.

Składniki na ciasto:

  • 300 g mąki pszennej
  • 1 szczypta soli
  • 1/2 szklanki wrzącej wody
  • 1 łyżka roztopionego masła 

Sposób przygotowania:

  1. Zacznijcie od szybkiego farszu: Cebulę posiekajcie i zeszklijcie na oleju, a następnie wystudźcie. Ugotowaną kaszę wymieszajcie z cebulą, doprawcie solą, pieprzem i miętą. Dodajcie twaróg i wymieszajcie dokładnie. 
  2. Zróbcie ciasto: przesiejcie mąkę do miski, dodajcie szczyptę soli i stopniowo płynne masło. Wymieszajcie łyżką, następnie wyróbcie ręcznie na elastyczną masę. 
  3. Zagniećcie w kulę, zawińcie w folię spożywczą i odłóżcie na 30 minut. Po upływie tego czasu rozwałkujcie ciasto i wytnijcie szklanką krążki. Na środek każdego nałóżcie po 1 łyżce nadzienia i zlepcie brzegi w półksiężyc. 
  4. Zagotujcie osolony wrzątek. Wrzucajcie pierogi partiami. Od wypłynięcia pierogów gotujcie ok. 3-4 minuty. 
  5. Odcedźcie i rozłóżcie na talerze.