Piernik biblijny możecie upiec tuż przed świętami i będzie idealny - mięciutki, wilgotny, wysoki, mocno cynamonowy, niezbyt słodki i wypełniony pysznościami. W Boże Narodzenie, na elegancko zastawionym stole, nie powinno zabraknąć tego specjału. Co ciekawe, w Polsce piernik pojawił się tak naprawdę w połowie XVIII wieku jako symbol dobrobytu i wysokiego statusu społecznego. A przecież ten deser można przygotować z najbardziej podstawowych, prostych składników. Wystarczy skorzystać z przepisu na ciasto biblijne. 

Dlaczego piernik biblijny?

W podstawowej wersji ta receptura jest nazywana biblijną, ponieważ zawiera prawie wyłącznie składniki, które były dostępne już w czasach Jezusa i zostały wymienione w Biblii. Jedynym wyjątkiem jest tu proszek do pieczenia. Niektóre źródła publikują ten przepis ze składnikami zaszyfrowanymi odniesieniami do Biblii (np.1 Krl 5,2 czy 1 Kor 3,2), żeby każdy mógł sobie sam wyszukać w Piśmie Świętym odpowiedni produkt. My uprościmy Wam zadanie i podamy wszystko kawa na ławę. Zaproponujemy wam też wyśmienitą, domową polewę (nie biblijną, ale jak najbardziej współczesną), krem, jakim możecie dodatkowo przełożyć swój świąteczny piernik oraz alternatywne składniki na wypadek, gdybyście nie mieli lub nie lubili fig czy rodzynek. 

Piernik biblijny w wersji współczesnej

Biblijny piernik jest smaczny sam w sobie, ale jeśli chcecie go podać na świąteczny stół, warto przekroić ciasto wzdłuż na pół i przełożyć je np. domowymi powidłami śliwkowymi, zdrową nutellą ze śliwek i kakao, masą marcepanową, gęstym kremem mascarpone (ze śmietanki 30% ubitej w proporcji pół na pół z serkiem mascarpone i cukrem pudrem do smaku). Do świątecznego piernika wspaniale będzie też pasował samodzielnie ukręcony krem orzechowy lub migdałowy.

Jednym z najprostszych, a naszym zdaniem najpyszniejszych kremów do przekładania ciast świątecznych, jest masa z kaszy manny i budyniu. Do jej przygotowania będziecie potrzebować 1 opakowanie budyniu śmietankowego z cukrem,100 g kaszy manny oraz mleko. Budyń przygotujcie wg instrukcji na torebce (dodając odrobinę mniej mleka, żeby masa była gęsta), w osobnym rondelku zagotujcie kaszę manną na mleku. Następnie do ostudzonego budyniu stopniowo dodawajcie kaszę manną i mieszajcie, aż masy się połączą. Takim kremem przełóżcie piernik biblijny i od razu podawajcie ciasto na stół. 

Jeśli chcecie, możecie swój piernik ozdobić gęstą polewą. Na150 g masła przygotujcie 40 g kakao, 130 g cukru pudru i 4 łyżki mleka. Cukier puder przesiejcie, żeby był zupełnie gładki. Masło roztopcie w garnuszku na małym ogniu. Do roztopionego tłuszczu dodajcie kolejno: kakao, cukier puder i mleko. Wymieszajcie całość trzepaczką do połączenia i już nie gotujcie. Gdyby polewa była jeszcze za gęsta, możecie dodać odrobinę mleka. Wierzch biblijnego ciasta polejcie gotową ciepłą polewą, możecie też tak, jak my, posypać go dodatkowo podprażonymi płatkami migdałów. 

Wśród składników piernika biblijnego znajdziecie rodzynki i figi. Możecie je wymienić np. na skórkę pomarańczową. My tak właśnie zrobiliśmy i na zdjęciu widzicie piernik z tym akurat dodatkiem zamiast innych bakalii. 

Piernik biblijny - przepis podstawowy

Składniki (na formę o wymiarach ok. 35x24 cm):

  • 1 kostka masła
  • 2 szklanki naturalnego miodu (najlepszy będzie ciemny gryczany, ale możecie użyć dowolnego)
  • 4.5 szklanki mąki pszennej 
  • 2 szklanki rodzynek 
  • ¾ szklanki mleka 3,2%
  • 2 szklanki suszonych fig 
  • 1 szklanka migdałów 
  • 6 wiejskich jajek w temperaturze pokojowej 
  • 1 szczypta soli 
  • 5 łyżeczek cynamonu w proszku
  • 3 łyżeczki proszku do pieczenia

Sposób przygotowania:

  1. Bakalie posiekajcie drobno ostrym nożem;
  2. Mąkę przesiejcie i wymieszajcie z proszkiem do pieczenia;
  3. Piekarnik nastawcie na 180 st. C w opcji grzanie góra-dół;
  4. W dużej misce umieśćcie miękkie masło oraz miód, jajka, mleko, cynamon i mąkę z proszkiem;
  5. Miksujcie ok. 1-2 minuty do połączenia składników;
  6. Dorzućcie posiekane figi, migdały oraz rodzynki;
  7. Wymieszajcie całość drewnianą łyżką lub szpatułą;
  8. Dno foremki wyłóżcie papierem do pieczenia;
  9. Wlejcie ciasto i wyrównajcie je, spuszczając foremkę na płaską powierzchnię (np. stół) z góry z odległości ok. 15-20 cm;
  10. Piernik biblijny pieczcie ok. 1 godziny (a nawet trochę dłużej - ok. 1 h 15 minut) do tzw. suchego patyczka.

Gotowym ciastem świątecznym koniecznie podzielcie się z bliźnimi