Jeśli podobnie jak ja, lubicie racuchy na śniadanie, wykorzystajcie koniecznie przepis na pączkowe racuchy na maślance. Ich przygotowanie zajmuje mi zdecydowanie mniej czasu niż same pączki - a smakują podobnie. Podczas smażenia wszystkich racuchów tłuszczu powinno być na patelni ok. 3 mm na wysokość. Kontroluję na bieżąco jego ilość. Jeżeli w trakcie zaczyna mi go brakować, dolewam nieco na patelnię. Temperaturę oleju sprawdzam w bardzo prosty sposób. Puszczam kapkę ciasta na patelnię. Jeśli zacznie „bąbelkować” wokół konturów, tłuszcz jest gotowy do smażenia placków.

Racuchy na maślance - śniadanie mistrzów

Aby smażenie racuchów poszło jak po maśle, trzeba spełnić kilka prostych warunków. Używam jajka w temperaturze pokojowej. Maślankę z kolei lekko podgrzewam. Będzie lepiej pracować w cieście. W połączeniu z mąką i sodą zapewni mu wilgotność i puszystość. Czasami dla urozmaicenia robię też takie same placki ze smakową maślanką, np. jabłkową, truskawkową lub czekoladową. Wtedy dodaję już zdecydowanie mniej cukru lub całkiem go pomijam.

Zamiast maślanki wykorzystać można również domowe zsiadłe mleko, tak gęste, że daje się kroić nożem. Pamiętam takie z dzieciństwa. Z poniższej ilości składników wyjdą wam ok. 24 niewielkie racuchy na sodzie. Jeśli chcecie usmażyć o połowę mniejszą porcję, użyjcie 1 małego jajka i podzielcie pozostałe składniki na pół.

Pączkowe racuchy na sodzie - przepis

Składniki (na ok. 24 placki):

  • 2 szklanki maślanki bez smakowych dodatków (500 ml)
  • 2 i 1/2 szklanki mąki pszennej (ok. 400 g)
  • 1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej
  • 1 średnie jajko
  • 2 łyżki cukru
  • 1 niepełna łyżeczka soli

Dodatkowo: ok. 200 ml oleju do smażenia.

Sposób przygotowania:

  1. Przelejcie maślankę do miski i wbijcie jajko. Wymieszajcie za pomocą trzepaczki lub rózgi kuchennej do połączenia składników. 
  2. Przesiejcie do miski mąkę, dodajcie też sól i cukier. Wymieszajcie lub zmiksujcie wszystko razem na jednolitą masę. 
  3. Do takiej gęstej masy dodajcie sodę i bardzo dokładnie wymieszajcie.*
  4. Odłóżcie gotowe ciasto na ok. 10 minut, by odpoczęło i lepiej się związało, a soda zaczęła pracować. 
  5. Nagrzejcie olej na patelni z grubym dnem. Olej powinien pokryć patelnię na wysokość ok. 3 mm. Na rozgrzany olej kładźcie łyżką porcje ciasta (na 1 placuszek potrzeba ok. 1 czubatej łyżki).
  6. Smażcie na złoto na średnim lub średnio-niskim ogniu, po ok. 3 minuty z każdej strony. Z drugiej strony wystarczą ok. 2 minuty. Jeśli racuchy na maślance zarumienią się szybciej, zmniejszcie gaz

Podawajcie z cukrem pudrem, musem owocowym, owocami lub dżemem. Bez dodatków będą równie pyszne.

*Podczas mieszania ciasta z sodą nie śpieszcie się. Dajcie sobie na to 10 minut. Soda powinna znaleźć się w każdym zakamarku ciasta.

Źródło przepisu: AniaGotuje.pl