Mięsny farsz do kieleckich klusek ziemniaczanych doprawiony jest w bardzo prosty sposób. Majeranek, nie dość, że podkreśla smak mięsa i pięknie pachnie, to jeszcze pomaga poradzić sobie ze skutkami łakomstwa. O ile klusek śląskich da się zjeść całą „kopę”, o tyle 2-3 duże kluski goły wystarczą w zupełności, by się najeść. Z podanego poniżej przepisu wyjdzie wam solidna porcja. Przesmażone następnego dnia kluski zyskują złotą skorupkę i smakują jeszcze lepiej. Możecie je też spokojnie zamrozić - gdy całkiem ostygną, najpierw przez ok. 2 godziny przemrozić na tacce, a potem przepakować do docelowego opakowania i podpisać datą. Da się je przechowywać w zamrażarce przez ok. 3 miesiące.

Kieleckie kluski goły - czym się wyróżniają?

Kluski goły przypominają klasyczne, owalne lub wrzecionowate kartacze, ale różnią się kilkoma detalami. Klasyczne goły robi się z tartych, surowych i odciśniętych ziemniaków z dodatkiem kilku surowych jajek do ciasta. Z niego formuje się spłaszczone, okrągłe kluski o niewielkiej średnicy (do 4 cm). O ile na kartacze często daje się 2 kg ugotowanych ziemniaków na 1 kg (proporcja 1:2), o tyle w gołach proporcje są inne: 1:3 (1 część ugotowanych ziemniaków) na 3 części surowych. Dlatego kluski nabierają bardziej szarego koloru. 

Sworzyckie kluski goły z gminy Końskie są wyjątkowe z jeszcze innego powodu. Są one przygotowywane często w szerokim, kobiecym gronie (w Kołach Gospodyń Wiejskich) lub na sąsiedzkich spotkaniach, kluski integrują jeszcze przed jedzeniem.

Do przygotowania takich klusek w tradycyjny sposób (jak babcie i prababcie) nie używa się elektrycznych maszynek do mielenia, a ziemniaki odciska za pomocą wykrochmalonych ściereczek - jak za dawnych lat. Ziemniaki tarte są obowiązkowo na tarce - gospodynie twierdzą, że maszynka zmienia smak kartofli. Farsz robi się ze sporej ilości mielonego mięsa doprawionego czosnkiem, podsmażoną na maśle cebulą, sporą ilością majeranku oraz oczywiście solą i pieprzem. 

Sworskie kluski goły - przepis

Składniki na ciasto:

  • 15 średnich ziemniaków surowych
  • 5 średnich ziemniaków ugotowanych
  • 1 mała cebula
  • mąka ziemniaczana
  • sól do smaku

Składniki na farsz:

  • 1,5 kg mielonego mięsa (może być wieprzowo-wołowe)
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 cebula
  • masło do podsmażenia cebuli
  • 1 jajko
  • 1 czubata łyżeczka majeranku
  • sól i pieprz do smaku

Składniki na okrasę:

Dodatkowo: olej do smażenia.

Sposób przygotowania:

  1. Przygotujcie farsz: rozgrzejcie na patelni masło i obsmażcie posiekaną cebulę. Gdy się zrumieni, dodajcie czosnek, wymieszajcie i podsmażcie, aż zacznie pachnieć. Zdejmijcie z ognia i dodajcie do mięsa mielonego w misce. Wbijcie jajko, doprawcie solą, pieprzem, majerankiem, dokładnie wymieszajcie i odstawcie na bok. 
  2. Zróbcie okrasę: pokrójcie boczek wędzony i cebulę w drobną kostkę. Na patelnię po cebuli z czosnkiem wlejcie jeszcze odrobinę oleju. Na rozgrzany tłuszcz wrzućcie boczek z cebulą i smażcie na niewielkiej mocy palnika, aż boczek się przesmaży i zrumieni, a cebula zmięknie i zezłoci. 
  3. Ugotujcie w mundurkach 5 średnich ziemniaków. Obierzcie po ugotowaniu i wyciśnijcie przez praskę. Resztę ziemniaków oskrobcie i zetrzyjcie na tarce. Zetrzyjcie wraz z nimi 1 małą cebulę. Surowe starte ziemniaki odciśnijcie za pomocą gazy lub czystej szmatki, zachowajcie płyn. Odłóżcie na chwilę - w tym czasie wydzieli się skrobia, którą dodacie później do masy na kluski.
  4. Wymieszajcie razem wszystkie ziemniaki, dodajcie skrobię i posólcie. Gotowe ciasto powinno mieć plastyczną, zwartą konsystencję, jak na kopytka. Jeśli masa jest zbyt rzadka, dodajcie trochę mąki ziemniaczanej. Uformujcie z ciasta kulki wielkości jabłek, spłaszczcie, nałóżcie do środka farsz i ulepcie podłużne pyzy. Farsz powinien być całkowicie zakryty - powinien być wewnątrz kluski.
  5. Zagotujcie w dużym garnku osoloną wodę. Dodajcie do niej trochę tłuszczu ze smażenia boczku. Na wrzątek wrzućcie kluski, delikatnie zamieszajcie i gotujcie 30 minut. Woda powinna tylko lekko wrzeć i pyrkać, nie bulgotać - płomień nie może być zbyt duży. 

Źródło przepisu: Radiokielce.pl (przepis Koła Gospodyń Wiejskich w Sworzycach).