Jeśli rezygnujecie ze wspaniałych, suszonych lub świeżych strączków tylko dlatego, że za dużo jest z tym zachodu, przetestujcie naszą metodę moczenia i gotowania fasoli. Fasolę warto jeść ze względu na mnóstwo sycącego białka. Po kotletach z fasoli, duszonej fasoli chili con carne, porządnej zupie fasolowej na boczku czy fasolce po bretońsku długo nie pomyślicie o kolacji. Można z niej też zrobić niejedną przepyszną pastę do chleba

Dlaczego gotowana fasola wciąż jest twarda?

Fasola gotuje się powoli i nie chce zmięknąć z kilku przyczyn. Jedną z najczęstszych jest twarda kranówka. Z taką wodą ma do czynienia większość z nas. Duża zawartość magnezu i wapnia, z których składają się ściany komórkowe fasoli, nie pomaga zmięknąć ziarnom, a jedynie je utwardza. 

Innym problemem, już podczas gotowania fasoli w potrawie, są kwaśne dodatki. Spowalniają one znacznie gotowanie fasoli do miękkości. To dlatego fasolka po bretońsku, jeśli zbyt wcześnie dodacie do niej pomidory, ciągle jest twarda. 

Po co moczy się fasolę? 

Fasolę przed ugotowaniem moczy się, by ją wstępnie rozpulchnić i wpuścić wodę do środka, w miąższ, przez twardą zwykle skórkę. Dzięki temu, już w gorącej wodzie, szybciej ją ugotujecie. W początkowym etapie moczenia ziarna wpuszczają wodę tylko 1 małym porem w skorupce. Z czasem jednak, po 10-12 godzinach nawet 2x zwiększają swoją objętość i miękną w całości. Moczenie fasoli w tradycyjny sposób skraca czas gotowania o 25%. 

Jak szybko ugotować fasolę?

Sody można używać jako opcjonalny wspomagacz. Wiele osób z niej jednak rezygnuje, bo fasola pod jej wpływem robi się nieprzyjemnie śliska. Dodatkowo, jeśli dodacie jej za dużo, ma wręcz mydlany posmak. Jak szybko ugotować fasolę bez sody? Najpierw zblanszujcie (podgotujcie lub potrzymajcie we wrzątku pod przykryciem) fasolę przez 1,5 minuty. 

Następnie zlejcie gorącą wodę, zalejcie ziarna zimną wodą i dodajcie 1-2 łyżeczki soli. Moczcie przez 2-3 godziny, a następnie ugotujcie ziarna, ale również z dodatkiem soli. Będą gotowe zdecydowanie szybciej niż zwykle. Moczcie i gotujcie fasolę z dodatkiem soli - to nie błąd. 

Dlaczego sól pomaga mięknąć fasoli?

Sól składa się w większości z sodu. Dzięki niemu ściany komórkowe fasoli złożone z pektyn szybciej się rozpuszczają. Sól przy moczeniu, a następnie gotowaniu fasoli sprawi, że ziarna szybciej dojdą. Dodajcie 10 gramów soli (1/2 łyżki stołowej) na 1 litr wody, w której będzie gotować się fasola. Gotujcie ją na wolnym (średnim) ogniu, najlepiej w temp. 80-93 st. C - w ten sposób na pewno jej nie rozgotujecie, a ziarna nie będą się rozpadać. 

Nie puszka, nie garnek, to może szybkowar?

Jeszcze szybszym rozwiązaniem problemu twardej fasoli będzie garnek ciśnieniowy lub szybkowar, ale nie wszyscy posiadają taki sprzęt. Jeśli jednak często jecie fasolę, warto w niego zainwestować. Zaoszczędzicie mnóstwo czasu w kuchni, bo po namoczeniu fasoli w osolonej wodzie, ziarna w takim urządzeniu ugotują się nawet w ciągu 10-15 minut.