Istnieją co najmniej 2 szkoły robienia ciasta na pierogi. Najbardziej sporną kwestią jest jajko. Ciasto na pierogi z jajkiem (a właściwie najczęściej żółtkiem) ma ładniejszy, bardziej apetyczny kolor i jest przez niektórych uznawane za smaczniejsze. Dodatek żółtka może jednak spowodować, że ciasto podczas gotowania stwardnieje. Podobnie zadziała zmiana mąki z pszennej typu 450, 500 lub 650 na inną, o wyższej zawartości białka. Sceptycy uznają tylko ciasto na pierogi bez jajka - są przywiązani do prostoty, klasyki i dodawanie jajka uważają co najmniej za błąd w sztuce. Nawet tradycyjny, podstawowy przepis da się jednak ulepszyć tak, by nie popełnić kulinarnego grzechu. Inny płynny dodatek do klasycznego ciasta pierogowego, który nada idealną konsystencję ciastu, znacie z innych, deserowych propozycji. Tutaj też się sprawdzi. 

Ciasto na pierogi z garnka - jak je zrobić?

Ciasto na pierogi wg tego przepisu jest wyjątkowe, bo robi się je zupełnie inaczej, niż zwykle. Sposób przygotowania przypomina nieco robienie ciasta na karpatkę, ale bez żółtek (i samych jajek). Zanim ciasto trafi na stolnicę do wyrobienia, składniki trzeba razem podgotować.

„Parzone” ciasto na pierogi zawiera 1 szklankę jogurtu. Jogurt zapewnia każdemu ciastu większą miękkość, wilgotność, sprężystość i delikatność. Jest też dodatkowym źródłem tłuszczu i białka, które pomaga wiązać i uelastycznić ciasto. Dzięki niemu ciasto będzie miękkie w punkt - nie rozgotowane i nie za twarde.

W innej opcji, zamiast dodawać jogurt, w klasycznym przepisie (mąka, woda, sól) gorącą wodę możecie zastąpić gorącym, pełnotłustym mlekiem. Zadziała tak samo, jak jogurt.

Ciasto na pierogi z jogurtem - przepis

Składniki:

  • 1 szklanka mąki pszennej (160 g)
  • 1 szklanka jogurtu naturalnego (250 ml)
  • 2 szklanki wody (500 ml)
  • 2 łyżki oleju
  • 1 szczypta soli

Sposób przygotowania:

  1. Zagotujcie wodę i dodajcie do niej sól.
  2. Do gotującej się wody z solą dodajcie olej i jogurt. Gotujcie całość przez ok. 8 minut.
  3. Po upływie tego czasu dodajcie mąkę i wymieszajcie ją z resztą składników do połączenia składników.
  4. Przełóżcie gotowane ciasto na stolnicę lub blat i wystudźcie przez chwilę. Jeszcze ciepłe ciasto wyróbcie na miękką, elastyczną masę.
  5. Następnie rozwałkujcie, wykrawajcie krążki i faszerujcie ulubionym nadzieniem.