Uszka do wigilijnego barszczu czy pierogi z kapustą i grzybami udadzą się wam przepyszne, jeśli przygotujecie dobrą bazę. Idealne ciasto na pierogi i uszka to takie, które podczas sklejania i gotowania zachowuje swój kształt, a w smaku jest delikatne.  

Jak zrobić elastyczne, miękkie ciasto na pierogi i uszka?

Podstawowe składniki ciasta na pierogi i uszka to mąka, woda oraz sól. W przypadku mąki, radzimy wybrać pszenną, typ 550, dzięki temu ciasto nie będzie za twarde. Z kolei woda powinna być gorąca, żeby od razu "zaparzyć" mąkę i sprawić, że będzie się łatwo zagniatać. Soli trzeba dodać w sam raz, żeby masa nie była bez smaku.

Wśród dodatkowych składników ciasta na pierogi (oraz ciasta na uszka) bywa wymieniane jajko, samo żółtko, olej lub oliwa. My jednak proponujemy użyć masła. Kopiasta łyżka stołowa tego produktu (najpierw roztopiona w rondelku, potem lekko przestudzona, a następne wlana do masy) sprawi, że masa stanie się mięciutka, bardzo przyjemna w dotyku i łatwa do zagniatania. Lepicie 100 albo i 200 pierogów dla rodziny przed świętami? Sami zobaczycie, że jeszcze nigdy tak przyjemnie się ich nie robiło. Nasze ciasto na uszka (czy inne wigilijne pierogi) z dodatkiem masła daje się rozwałkować bardzo cienko i nie rwie przy sklejaniu ani gotowaniu.

Sekretem idealnie plastycznego ciasta na pierogi i uszka jest także jego odpowiednio długie wyrabianie. Dzięki temu masa będzie bardziej foremna, elastyczna i ładnie zaklei się z farszem. Nie będzie też szybko zasychać ani łamać się czy kruszyć. Wyrobione ciasto zawsze powinno "odpocząć" pod czystą ściereczką ok. 15-25 minut, zanim zostanie rozwałkowane.

Najlepsze ciasto na pierogi i uszka - przepis 

Składniki:

 • 1 kg mąki pszennej (typ 550)
 • 2 szklanki gorącej wody
 • 1 kopiasta łyżka masła 82% (czyli łyżka stołowa z górką)
 • 1 łyżeczka soli

Sposób przygotowania:

 1. Do dużej miski przesiejcie mąkę;
 2. Do mąki dodajcie sól i wymieszajcie;
 3. Zagotujcie wodę, odczekajcie parę minut aż przestanie być wrząca, żeby się nie poparzyć;
 4. W miarę gorącą wodę wlejcie do mąki z solą i zacznijcie wyrabiać ciasto dłońmi (najlepiej na początku w lateksowych rękawiczkach, żeby uniknąć poparzenia);
 5. Czubatą łyżkę masła roztopcie na małym ogniu, przestudźcie i dodajcie do masy;
 6. Ciasto na pierogi i uszka wyrabiajcie, najlepiej ręcznie, ok. 10-12 minut – aż zacznie odchodzić od dłoni i będzie w pełni miękkie i plastyczne;
 7. Porządnie wyrobione ciasto na pierogi przysypcie mąką, przykryjcie kuchenną ściereczką i odstawcie na ok. 15-25 minut, żeby odpoczęło;
 8. Stolnicę lub blat kuchenny obsypcie mąką;
 9. Kulę ciasta podzielcie na równe części, oderwijcie 1 i zacznijcie ją rozwałkowywać;
 10. Z cienkiego ciasta pierogowego małym kieliszkiem wycinajcie porcje ciasta na uszka, a szklanką – na pierogi;
 11. Na środek nakładajcie farsz i zlepiajcie ciasto w kształt pierogów bądź uszek;
 12. Gotowe pierogi lub uszka gotujcie we wrzącej, osolonej wodzie aż wypłyną na wierzch. 

Uszka oraz pierogi dobrze jest przygotowywać partiami, żeby ciasto nie zdążyło wyschnąć (dzielimy kulę ciasta na mniejsze części, tylko 1 z nich odrywamy i rozwałkowujemy, reszta czeka na swoją kolej pod przykryciem). Świąteczne przysmaki możecie zrobić już dziś i zamrozić, żeby ułatwić sobie wigilijne przygotowania.