Klasyczne ciasto na pierogi składa się z mąki, gorącej wody i soli. Niektórzy, nauczeni doświadczeniami z przeszłości, dodają też niewielką ilość tłuszczu - oleju, masła lub jajko. Wszystkie te dodatki pomagają uelastycznić ciasto. Im bardziej elastyczne, tym bardziej cienko da się rozwałkować. Daje się nadziać, zalepić, a następnie ugotować bez jego porwania. Zamiast masła czy oleju możecie dodać coś, co zwykle znajduje się w sałatce jarzynowej. Dzięki temu ciasto będzie też smaczniejsze. 

Jak zrobić idealne ciasto na pierogi?

O ile w dziedzinie farszu panuje pełna dowolność, o tyle przepis na ciasto na pierogi z reguły jest niezmienny. Niektórzy dopuszczają niewielkie zmiany, by je ulepszyć i do dołeczka z mąką wbijają jajko. Jajko poprawia kolor ciasta (nie jest już blade), pozwala lepiej je związać i uszczelnić (by się nie porwało i nie wypuściło nadzienia), ale może też je utwardzić. Jeśli chcecie zmniejszyć ryzyko stwardnienia ciasta, wbijcie do niego tylko żółtko - nie dodawajcie białka. 

W niektórych przepisach na ciasto na pierogi oprócz wody pojawia się gorące mleko, w proporcji 50:50. Mleko również pomaga zwiększyć plastyczność ciasta. Innym dodatkiem, rzadkim u nas, ale częściej stosowanym w innych krajach, jest jogurt

Wszystkie te dodatkowe składniki można zastąpić z powodzeniem majonezem. Majonez zawiera i tłuszcz (olej, z reguły rzepakowy), i żółtka jaj, a także musztardę i przyprawy. To wszystko sprawi, że ciasto będzie nie tylko bardziej elastyczne, ale i smaczniejsze. Na 2 szklanki mąki (320 g) wystarczy 1 czubata łyżka. Dzięki majonezowi ciasto na pierogi będzie miękkie, delikatne, elastyczne i nie rozpadnie się podczas gotowania. 

Przepis na ciasto na pierogi z majonezem

Składniki:

  • 2 szklanki mąki
  • ok. 1 szklanka gorącej wody
  • 1 czubata łyżka majonezu
  • 1/2 łyżeczki soli 

Sposób przygotowania:

  1. Przesiejcie mąkę do dużej miski. Dodajcie sól, majonez i na koniec gorącą wodę. 
  2. Wstępnie wymieszajcie ciasto łyżką i wyróbcie rękami przez kilka minut. Gotowe idealne ciasto na pierogi powinno być miękkie, gładkie i elastyczne. 
  3. Zawińcie kulę ciasta w folię lub przykryjcie miską, by nie wyschło i odłóżcie na 30 minut. Dzięki temu podczas wałkowania nie będzie się zwijać i kurczyć. 
  4. Po upływie pół godziny wyjmijcie ciasto i podzielcie na 3 równe części. Każdą cieniutko rozwałkujcie, wytnijcie krążki szklanką i nadziejcie. Zlepcie brzegi pierogów, odłóżcie na bok i przykryjcie zwilżoną czystą ściereczką, by nie obeschły. 
  5. Wrzucajcie pierogi na osolony wrzątek i gotujcie przez 2 minuty od wypłynięcia na wierzch.