Szacuje się, że alergię na jajka ma od 1,7 do 4% małych dzieci. Pod skorupką jest aż 18 alergenów. Jeśli i wy nie możecie jeść jajek, istnieje dla nich dobry zamiennik. Nie będziecie się czuć pokrzywdzeni, bo pączkowe babeczki po 1 kęsie rozpłyną wam się w ustach. Szkoda podczas karnawału się ograniczać i rezygnować całkowicie ze słodkości, podczas gdy inni sięgają po kolejnego pączka.

Jak zrobić pączki bez jajek?

Jajka w cieście na pączki pomagają lepiej związać ciasto i nadają mu ładniejszą, bardziej apetyczną barwę. Szczególnie, jeśli to jajka wiejskie, z własnego gospodarstwa - mają one zwykle bardzo intensywny, pomarańczowy kolor. Uczulenie lub nadwrażliwość na jajka dotyczy ok. 35-60% populacji. Jeśli czujecie dyskomfort lub macie „ciężki brzuch” po zjedzeniu jajecznicy lub omletu, problem może dotyczyć i was.

Pączki bez jajek (i mleka) zrobicie w bardzo prosty sposób. Wystarczy zmieszać suche składniki z mokrymi, rozłożyć w foremkach, przełożyć marmoladą, przykryć 2 warstwą ciasta i upiec. Odpowiednikiem 1 małego jajka jest 1 duża łyżka kleiku z siemienia lnianego. Zrobicie go z 1 łyżki całych nasion siemienia lnianego. Wystarczy wymieszać ją z 2 łyżkami letniej wody i poczekać ok. 10 minut, aż woda zgęstnieje na „kisiel”. Być może nawet regularnie go pijecie. W cieście na pączki spełni rolę spoiwa. Kolor ciasta zamiast jajka poprawi dodatek mąki kukurydzianej. Ma ona też dużo skrobi, dzięki czemu ciasto staje się lżejsze i bardziej puszyste. 

Co można zamienić w cieście na babeczki?

Jeśli problem uczulenia na jajka was nie dotyczy, możecie zamienić siemię na 1 jajko. Zamiast marmolady możecie też nadziać babeczki dżemem lub konfiturą, jeśli wolicie bardziej płynne nadzienie. Zwykły cukier da się zastąpić 1/2 szklanki ksylitolu (cukru brzozowego). Ma on kilka razy niższy indeks glikemiczny niż zwykły cukier i mogą go stosować również cukrzycy. Zamiast napoju roślinnego, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, możecie też oczywiście użyć zwykłe krowie mleko.

Przepis na babeczki a la pączki bez jajek i mleka

Składniki:

  • 1 szklanka mąki pszennej typu 400 lub 450 
  • 3/4 szklanki mąki kukurydzianej
  • 3/4 szklanki cukru
  • 1 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 łyżka nasion siemienia lnianego
  • 2 łyżki letniej wody
  • 1/3 szklanki oleju 
  • 1 szklanka napoju roślinnego - migdałowego lub owsianego

Dodatkowo: marmolada do nadziania babeczek, cukier puder do posypania lub (opcjonalnie) lukier: 2 łyżki cukru pudru wymieszanego z sokiem z ćwiartki pomarańczy tuż przed podaniem babeczek.

Sposób przygotowania:

  1. Wymieszajcie siemię lniane z letnią wodą i odłóżcie na ok. 10-15 minut, by napęczniało. 
  2. Wymieszajcie w misce olej, gotowy kleik z siemienia i mleko do połączenia składników.
  3. W drugiej misce wymieszajcie suche składniki - proszek do pieczenia, obie mąki i cukier. Mąkę najlepiej przesiejcie. Wymieszajcie krótko, a następnie wsypcie mieszankę do mokrych składników. Wymieszajcie wszystko rózgą lub trzepaczką do połączenia się składników, bez grudek.
  4. Przelejcie ciasto do foremek na babeczki - do ok. 2/3 wysokości. Nałóżcie po 1 łyżce marmolady i przykryjcie 1 łyżką pozostałego ciasta. 
  5. Pieczcie w temp. 180-200 st. C przez ok. 15-20 minut. 
  6. Wyjmijcie i wystudźcie, a następnie posypcie cukrem pudrem lub polejcie lukrem i zaczekajcie, aż zastygnie.