Szykujecie pizzę, chałkę lub bułeczki? Wszystkie te przysmaki wymagają nieco cierpliwości przez konieczność wyrastania ciasta. Najpierw musimy czekać, aż rozczyn zacznie pracować, następnie wyrabiamy ciasto, a potem znów odliczamy kiedy w końcu wyrośnie. Wszystko to trwa zwykle około 2 godzin, jednak jest pewien prosty trik, aby skrócić ten czas o połowę. Zobaczcie, co zrobić, żeby ciasto drożdżowo szybko urosło.

Sposób na ekspresowe wyrastanie ciasta

Chodzi za wami chęć na drożdżowy wypiek, ale nigdy nie macie czasu na jego przygotowanie? Jeśli zastosujecie tę metodę, będzie gotowe o połowę szybciej. Nie wymaga to dodawania żadnego specjalnego składnika, a jedynie użycia pewnej sprytnej metody. Wystarczy tylko zwykła reklamówka foliowa. Czystą torebkę smarujemy cienką warstwą oliwy i wkładamy do niej wyrobione ciasto. Tak przygotowane zawiniątko szczelnie zawiązujemy, a następnie wkładamy do garnka z ciepłą wodą (około 35 stopni). Dzięki takiej ciepłej kąpieli ciasto wyrośnie już w 40 minut.

Stosując tę metodę, trzeba jednak pamiętać o 2 ważnych kwestiach. Po pierwsze, warto wybrać grubszą reklamówkę, która nie pęknie i nie przepuści wody do ciasta. Po drugie, musimy uważać, aby nie zawiązywać ciasta zbyt ciasno i zostawić mu nieco miejsca w torbie, aby miało gdzie miejsce na podwojenie swojej objętości.

Co zrobić, żeby ciasto drożdżowe nie opadło?

Doskonale wyrośnięte ciasto to już połowa sukcesu, jednak kolejnym ważnym etapem jest odpowiednie pieczenie. Nawet najpiękniej wyrośnięte ciasto drożdżowe może bowiem opaść w piekarniku, jeśli nie będziemy przestrzegać kilku ważnych zasad. Warto więc pamiętać, że:

  • maksymalna temperatura pieczenia ciasta drożdżowego to 180 stopni,
  • w trakcie pieczenia nie wolno otwierać piekarnika,
  • nigdy nie wyciągamy ciasta od razu po upieczeniu, tylko lekko uchylamy drzwiczki piekarnika i czekamy około 15 minut.