Pierwsze szparagi są drogie, kupujemy je raz na jakiś czas, po pęczku. Wtedy to danie prawdziwie luksusowe. Gdy ceny w maju i czerwcu spadają, amatorzy szparagów są ogarnięci szałem kupowania. Chodzimy od sklepu do sklepu, w poszukiwaniu niższych cen i prawdziwych promocji. Chcemy za wszelką cenę się nimi nasycić. To wszystko sprawia, że zdarza się, iż bez większego zastanowienia kupujemy je w ilości trudnej do przejedzenia. Potem wyrzucamy sobie, że trzeba było się jednak powstrzymać. Ale wbrew pozorom, zrobienie zapasów to nie jest zły pomysł. Znamy sposób, dzięki któremu szparagi zachowają świeżość aż przez 8 dni.

Jak przechowywać szparagi?

Jeśli będziecie je trzymać w temperaturze pokojowej, szybką przestaną być jędrne. Może nawet pojawić się problem z naturalnym odłamaniem końcówki. A to wszystko dlatego, że szparagi najlepiej czują się w temperaturze 2°C. Zarówno białe, jak i zielone. Warto pamiętać, że na wyższych półkach lodówki jest najcieplej, dlatego kierujcie się zasadą: im niżej, tym lepiej. W niektórych lodówkach można spotkać specjalne pojemniki, w których celowo jest uzyskiwana mniejsza temperatura. Ale samo to nie wystarczy, bo świeże szparagi lubią również wilgoć.

Sposób na szparagi. Będą świeże przez 8 dni

8 dni to sporo czasu, może wtedy powstać wiele pysznych dań, a my zaoszczędzimy dzięki promocjom. To też dobra opcja dla osób, które nie mają na co dzień czasu na zakupy i do sklepu wpadają tylko raz w tygodniu.

Jak przedłużyć czas życia szparagów do 8 dni?

  1. Nie obierajcie szparagów, tylko odłamcie ich końcówki. Wystarczy, że zegniecie je delikatnie, a zdrewniała część odłamie się sama. Możecie też odciąć je ostrym nożem.
  2. Przygotujcie kubek lub wysokie naczynie, trzeba wlać do niego zimną wodę.
  3. Następnie włóżcie do niego szparagi. Dodatkowo owińcie je od góry folią spożywczą lub nałóżcie na nie torebkę foliową, przeznaczoną do kontaktu z jedzeniem.
  4. Wstawcie szparagi do lodówki. Pamiętajcie o wymienianiu wody co 2 dni. 

Szparagi w wodzie to świetny pomysł, ale nie ma co ukrywać, w takiej formie zajmują w lodówce sporo miejsca. Jeśli go nie mamy, wtedy postępujemy tak, jak wyżej, ale zamiast wsadzać je pionowo do wody, wystarczy owinąć ich końcówki mokrą szmatką (nie powinna wypływać z niej woda) albo po prostu ręcznikiem papierowym i położyć na odpowiedniej półce. W takiej wersji będą świeże przez krótszy czas, bo do 3 dni. Z kolei, jeśli mamy już obrane szparagi, to poleżą bez przetworzenia tylko do 2 dni. W przypadku ogromnego nadmiaru, warto je zamrozić lub zakonserwować w słoikach. W ten sposób przedłużymy sezon i zapobiegniemy marnowaniu żywności.

Najpopularniejsze przepisy na szparagi

Można przygotować je w wielu odsłonach. Dają więcej możliwości niż mogłoby się wydawać. Do najczęściej wybieranych dań ze szparagów należą:

Szparagi dobrze pasują też do dań rybnych, zwłaszcza z łososiem w głównej roli i jajek: sadzonych, w formie jajecznicy, krewetek i polędwiczek wieprzowych.