Migdały

Właściwości migdałów

Migdały stanowią znakomite źródło magnezu, witaminy E i dobrze przyswajalnego białka roślinnego. Znajdziemy tu także cenne witaminy z grupy B oraz wiele minerałów: potas, cynk, fosfor, wapń, żelazo i magnez. Mielenie sprawia natomiast, że w uzyskanym w ten sposób proszku znajduje się znacznie mniej tłuszczów nienasyconych.

Jak zrobić mielone migdały?

Migdały można kupić w wersji już zmielonej albo przygotować taki wariant samodzielnie. W tym drugim przypadku trzeba zapamiętać, że wygodniej jest kupić migdały łuskane. Jeśli chodzi o ilość, nie określa się minimalnej lub maksymalnej. Im więcej bakalii, tym więcej zmielonych migdałów uzyskamy. Wyłuskane mielimy w blenderze, malakserze lub specjalnym młynku.

Obowiązująca zasada głosi, że im dłuższy czas pracy urządzenia, tym drobniejszy przemiał, nie można jednak robić tego zbyt długo. Jeśli przegapimy odpowiednią chwilę na koniec pracy, po pewnym czasie z migdałów zacznie wydobywać się tłuszcz i w efekcie, zamiast mielonych migdałów, uzyskamy masło. Mielone migdały można przesiewać jak mąkę, jeśli chcemy uzyskać drobny pył.

Czym zastąpić migdały?

Zasadniczo to mielone migdały stanowią zamiennik innych produktów. Wersją kupną lub przygotowaną w domu można zastąpić tradycyjną mąkę pszenną, żytnią czy orkiszową. Korzystają z tego bezglutenowcy i osoby preferujące kuchnię bezzbożową. Okazuje się jednak, że trzeba z dobrodziejstwa mielonych migdałów korzystać ostrożnie, bo ich nadmiar wcale nie będzie dla naszego zdrowia korzystny.

Pomimo wielu zalet i wartości odżywczych, zbyt wysokie spożycie migdałów odbije się negatywnie na organizmie. O przedawkowanie w tym przypadku nietrudno, bo jedna szklanka mielonych migdałów to 90 sztuk w całości. Niektórzy specjaliści żywienia uważają również, że migdałów mielonych nie powinno się poddawać działaniu zbyt wysokich temperatur, aby nie doprowadzić do utlenienia nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Czym można zatem zastąpić migdały? W sklepach ze zdrową żywnością i dobrze zaopatrzonych supermarketach bez problemu kupimy mąkę migdałową. Od zmielonych bakalii różni się ona właściwie tylko stanem obróbki. Mielone migdały pozwalają odróżnić ciemniejsze ziarna i większe kawałki. Mąka migdałowa jest znacznie drobniejsza. Powstaje z migdałów blanszowanych i pozbawionych skórki. Co to daje w praktyce? Przede wszystkim różnice w strukturze. Ciasta przygotowane z mąki migdałowej będą bardziej puszyste i wilgotne niż te wykonane z migdałów mielonych. Z tego właśnie powodu do wegańskich wypieków rekomenduje się mąkę, dzięki której łatwiej uniknąć gorzkiego posmaku. Poza deserami z mąki migdałowej można zrobić również wytrawne wypieki, pizzę czy pieczywo. Sprawdzi się ona również przy zagęszczaniu sosów i zup.

Mielone migdały można także swobodnie łączyć z mąką pszenną albo mieszać z równie oryginalnymi propozycjami, czyli mąką orzechową, kokosową czy kasztanową. Warto posmakować gofrów, naleśników i placuszków przygotowanych z takich miksów.

Polecane przepisy

Liczba przepisów: 1172

4 (1 ocen)

Opublikowany w Magazynie
Walentynkowe makaroniki z czekoladą

5 (1 ocen)

Opublikowany w Magazynie
Deser migdałowo-marchewkowy

5 (1 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Deser migdałowo-marchewkowy

ewaeu Pycha. 60 min

4.49 (151 ocen)

Opublikowany w Magazynie
ciasto kokosowe

4.49 (151 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Kokosowe ciasto z migdałami

celkapatelka Delikatnie kremowe 3 godz.

4.5 (186 ocen)

Opublikowany w Magazynie
ciasto

0 (0 ocen)

Opublikowany w Magazynie
Tartaletki z białą czekoladą

To może cię zainteresować