Piernik tradycyjny z kremem cytrynowym

4.5 (164 ocen)

Ten piernik jest doskonałym dowodem na to, że połączenie tradycji i nowoczesności w kuchni się sprawdza. Postanowiłam urozmaicić przepis mojej Mamy na tradycyjny piernik dodatkiem lekkiego, rozpływającego się w ustach kremu cytrynowego. Obowiązkowa pozycja na świątecznym stole i nie tylko.

Składniki:

  • Piernik:
    - 3 szklanki mąki,
    - 1,5 szklanki cukru,
    - 2 czubate łyżki miodu,
    - 1 łyżka gorzkiego kakao,
    - łyżeczka proszku do pieczenia,
    - 2 łyżeczki sody oczyszczonej,
    - 25 dag masła lub margaryny,
    - szklanka mleka,
    - 5 jajek,
    - ok. 3/4 szklanki orzechów (u mnie miks - włoskie i laskowe),
    - płaska łyżka mąki ziemniaczanej,
    - szczypta soli,
    - 2 łyżeczki cynamonu,
    - łyżeczka imbiru,
    - 1/2 łyżeczki mielonych goździków,
    - po 2 ziarna kardamonu, ziela angielskiego i czarnego pieprzu,
    - szczypta gałki muszkatołowej.
    Krem cytrynowy:
    - 12,5 dag masła,
    - 12,5 dag margaryny do pieczenia (np. Kasia),
    - 2 jajka,
    - 4 czubate łyżki cukru,
    - 1 opakowanie cukru waniliowego,
    - 1 duża cytryna.
    Ponadto:
    - ok. 1/2 słoika powideł śliwkowych,
    - 10 dag mlecznej czekolady,
    - 2 łyżki śmietanki 30 %,
    - perełki cukrowe i - czekoladowe ozdoby (u mnie gwiazdki) do dekoracji,
    - tłuszcz i bułka tarta do formy.
Wystaw ocenę:

4.5 (164 ocen)

Piernik tradycyjny z kremem cytrynowym - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Przygotowujemy krem cytrynowy: jajka ubijamy na parze wraz z cukrem i cukrem waniliowym na puszystą masę.
    Masło miksujemy wraz z margaryną, a następnie dodajemy do masy maślanej po 1 łyżce masy jajecznej, za każdym razem dokładnie mieszając do momentu uzyskania jednolitej masy.
    Cytrynę przelewamy wrzątkiem, dokładnie szorujemy i osuszamy. Ścieramy z niej skórkę (bez białej części), a następnie masujemy ją i wyciskamy z niej sok. Do przygotowanej masy dodajemy skórkę i sok z cytryny, dokładnie mieszamy aż składniki się połączą. Przygotowany krem przelewamy do miseczki i wstawiamy do lodówki na minimum 30 minut by lekko stężał (wtedy łatwiej przełożyć nim piernik).
  • 2. Przygotowujemy piernik:
    Kardamon, ziele angielskie i pieprz rozcieramy w moździerzu na miałki proszek, dodajemy resztę korzennych przypraw (cynamon, imbir, goździki, gałkę muszkatołową) i dokładnie mieszamy.
    Masło (lub margarynę) ucieramy z cukrem i żółtkami na puszystą masę. Mąkę przesiewamy do osobnej miski wraz z gorzkim kakao, dodajemy przygotowaną mieszankę przypraw korzennych, sodę oczyszczoną i proszek do pieczenia, dokładnie mieszamy.
    Orzechy siekamy i dokładnie mieszamy z mąką ziemniaczaną.
    Do utartego masła z jajkami dodajemy miód, wsypujemy sypkie składniki, orzechy, wlewamy mleko i dokładnie łączymy na jednolite ciasto.
    Białka (najlepiej schłodzone) ubijamy ze szczyptą soli na sztywną pianę, dodajemy je do ciasta i delikatnie, ale dokładnie mieszamy (np. łopatką).
    Keksówkę o wymiarach 30 x 11 cm smarujemy tłuszczem i wysypujemy bułką tartą, wlewamy do niej ciasto i wyrównujemy wierzch.
  • 3. Formę z ciastem wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 st.C, pieczemy ok.50-55 minut do efektu suchego patyczka.
    Piernik studzimy.
  • 4. Wystudzony piernik przecinamy w poprzek na 3 części.
    Przystępujemy do składania piernika: pierwszą część smarujemy powidłami śliwkowymi, przykrywamy drugą częścią, na niej rozsmarowujemy dość grubą warstwę tężejącego kremu cytrynowego, przykrywamy trzecim plackiem, mocno dociskamy.
  • 5. Mleczną czekoladę łamiemy na kawałki i rozpuszczamy w kąpieli wodnej wraz ze śmietanką, lekko studzimy, a następnie polewamy nią wierzch piernika, dekorujemy według uznania, np. perełkami i czekoladowymi ozdobami.

Porady

1. Sam piernik najlepiej upiec 2-3 dni wcześniej przed planowanym przełożeniem go kremem - wtedy będzie jeszcze lepszy. 2. Przygotowany piernik należy przechowywać w suchym i dość chłodnym miejscu. 3. Do ciasta oprócz orzechów można dodać także pokrojone suszone owoce, np. morele lub figi. 4. Można użyć gotowej przyprawy do piernika, jednak samodzielnie zrobiona mieszanka jest dużo bardziej aromatyczna.

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Podobne przepisy

To może cię zainteresować