Chleb pszenny z foremki

5 (5 ocen)

  • 15 min
  • Dla 6 osób
  • Łatwy

Szybki chleb, który zawsze się udaje. Jest bardzo prosty w przygotowaniu, idealny dla początkujących. Chleb ma chrupiącą skórkę, a w środku jest sprężysty.
Robię go przeważnie wtedy, gdy nie mam czasu na chleb tradycyjnie składany i długo wyrastający. Jest bardzo smaczny i można go modyfikować na różne sposoby, dodając ulubione ziarna lub zioła. Podane składniki wystarczą na jedną foremkę chlebową. Możemy zrobić ciasto z podwójnej porcji i przygotować dwa różne chlebki - jeden z ziołami, a drugi z ziarnami. Zaoszczędzimy czas i energię.

  • 15 min
  • Dla 6 osób
  • Łatwy

Składniki:

  • 3,5 szklanki mąki pszennej
    1,5 szklanki ciepłej wody
    42 g drożdży
    2 jajka
    4 łyżki słonecznika
    4 łyżki posiekanych pestek dyni
    1 łyżka sezamu
    1 łyżka siemienia lnianego
    1 łyżka nasion chia

    1 czubata łyżeczka soli
    szczypta cukru

    opcjonalnie:
    2 łyżki kminku
    1 łyżka majeranku
Wystaw ocenę:

5 (5 ocen)

Zobacz również:

Chleb

Chleb pszenny z foremki - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Drożdże rozkruszamy do miseczki, dodajemy odrobinę wody i mąki, tak aby powstała gęsta papka gęstości śmietany - tzw. zaczyn. Odstawiamy na 15 minut w ciepłe miejsce, aż drożdże zaczną pracować.

    Całe jajka ubijamy przez 3 minuty mikserem.

    Do dużej misy przesiewamy mąkę. Dodajemy sól, cukier, kminek, majeranek i ziarna słonecznika. Wszystko dobrze mieszamy, dodajemy pracujący zaczyn, wodę i wyrabiamy przy pomocy robota kuchennego lub ręcznie. W trakcie wyrabiania dodajemy jajka.
    Foremkę do pieczenia chleba wykładamy papierem do pieczenia, smarujemy olejem, możemy też posypać lekko płatkami owsianymi. Do tak przygotowanej foremki przelewamy ciasto. Zostawiamy do wyrośnięcia na ok. 20 minut, aż podrośnie.
    Chleb pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez 45 minut, następnie wyciągamy z foremki i dopiekamy na kratce przez 10-15 minut.

    Chleb studzimy na kratce. Najlej smakuje przestudzony, z samym masłem;)

Porady

*Możemy użyć nie więcej jak szklanki ulubionych ziaren, ale równie dobrze możemy je zupełnie pominąć. * Kminek i majeranek możemy zastąpić innymi dodatkami, które nam smakują.

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Podobne przepisy

To może cię zainteresować