Klasyczny przepis na placki ziemniaczane składa się co prawda tylko z kilku tanich produktów, ale wymaga dość sporo pracy przez ścieranie kartofli. Można jednak zrobić to znacznie szybciej i prościej, wykorzystując ugotowane kartofle, które często zostają nam w lodówce z poprzedniego obiadu. Zobaczcie, jak przygotować to proste i pyszne danie z niespodzianką w środku.

Jak zrobić placki ziemniaczane inaczej?

Aby przygotować placki szybciej i sprawniej, zamiast trzeć surowe kartofle, wybierzcie te ugotowane. Po wymieszaniu tłuczonych ziemniaków z jajkiem i mąką powstanie plastyczne ciasto z którego łatwo ulepicie zgrabne placki, ale żeby miały jeszcze więcej smaku i wartości odżywczych, warto nadziać je mięsem mielonym. Gdy dodatkowo obtoczycie placki z gotowanych ziemniaków w bułce tartej, otrzymacie genialne bliny żmudzkie, które wyglądają jak placki ziemniaczane i kotlety mielone 2w1. Zobaczcie dokładne proporcje składników i koniecznie spróbujcie przygotować ten smaczny, tani i sycący obiad. 

Przepis na placki ziemniaczane z mięsem mielonym

Składniki:

Na placki:

  • 6 szklanek tłuczonych gotowanych ziemniaków
  • 1 szklanka mąki + odrobina do podsypywania blatu
  • 1 jajko rozmiar L

Na farsz:

  • 0,5 kg mięsa mielonego
  • 1 cebula
  • 1 ząbek czosnku
  • 1 marchewka

Dodatkowo: 1/2 szklanki bułki tartej do panierowania. 

Sposób przygotowania:

  1. Mięso mielone podsmażcie na odrobinie oleju, doprawcie solą oraz pieprzem i odstawcie do wystudzenia.
  2. Następnie na tę samą patelnię wrzućcie drobno pokrojoną cebulkę, przeciśnięty przez praskę czosnek i startą marchew i podsmażajcie całość, aż warzywa zmiękną.
  3. Na koniec dodajcie posiekaną natkę pietruszki i połączcie wszystko z wcześniej usmażonym mięsem.
  4. Teraz czas na masę ziemniaczaną. Kartofle przeciśnijcie przez praskę i wymieszajcie z jajkiem oraz mąką.
  5. Z tak przygotowanego ciasta formujcie w dłoniach placuszki, nadziewajcie je mięsno-warzywnym farszem i sklejajcie w zgrabne kotleciki.
  6. Tak przygotowane kotlety ziemniaczane obtaczajcie w bułce tartej i smażcie na oleju przez około 3-4 minuty z każdej strony, aż będą rumiane i chrupiące. 

Gotowe bliny żmudzkie podawajcie z miską ulubionej sezonowej surówki. Świetnie będzie pasować surówka z kapusty kiszonej lub marchewki.