Jestem w stanie zjeść je w każdej ilości, ale im większa porcja, tym więcej mąki, tłuszczu i kalorii. Taki obiad to sama przyjemność, ale mój wzdęty brzuch po takim posiłku mówi sam za siebie. Alternatywą mogą być placki ziemniaczane bez mąki. Zamieniam ją na coś, co kosztuje tyle samo, co mąka, a jest przy tym zdecydowanie mniej „zapychające”. Zamiennik nie zmienia w żaden sposób smaku placków, a jedynie poprawia ich konsystencję. Same zalety.

Jak zrobić chrupiące placki ziemniaczane? 3 moje triki

Ziemniaki zetrzyjcie na średnich lub dużych oczkach tarki. Inną, optymalną opcją jest pół na pół: połowa starta na dużych, a druga na średnich oczkach. Większe wiórki na patelni stworzą chrupiącą skorupkę, a wnętrze dzięki drobniej startym ziemniakom pozostanie miękkie. Po starciu ziemniaków odsączcie nadmiar wody na sicie. Dzięki temu dodacie do masy ziemniaczanej znacznie mniej mąki niż zwykle. Możecie ją też zamienić na naszą propozycję.  

Nie bez znaczenia jest też smażenie, w tym sama patelnia. Chrupiące placki ziemniaczane znacznie częściej wychodzą smażone na stalowej patelni. Na niej rumienią się znacznie lepiej niż na teflonowej. Sprawdźcie, czy tłuszcz jest już wystarczająco nagrzany - nie może być ani zbyt zimny, ani zbyt gorący. Wlejcie na patelnię kapkę masy ziemniaczanej. Jeśli wokół zaczynają się robić bąbelki, możecie kłaść na patelnię placki kartoflane.

Trzecim sposobem jest zamiana mąki (pszennej lub ziemniaczanej) w plackach na kaszę manną. Kaszka ta podczas smażenia stworzy na wierzchu placków chrupiącą skorupkę. Podobnie reaguje na pieczenie. Z dzieciństwa świetnie pamiętam zapiekaną kaszę manną. Dodaję ją po odlaniu nadmiaru wody ze startych ziemniaków, wraz z przyprawami i cebulą. Jeśli chcecie, by placki ziemniaczane bez mąki były jeszcze smaczniejsze, zrumieńcie wcześniej cebulę na niewielkiej ilości tłuszczu. Będzie łagodniejsza. Ja wolę placki w wersji pikantnej, dlatego pozostawiam ją surową. 

Placki ziemniaczane bez mąki - przepis

Składniki:

  • ok. 1,2-1,3 kg ziemniaków (najlepiej mączystych, typu C)
  • 2 średnie cebule
  • 2 łyżki suchej kaszy manny
  • 2 jajka
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka pieprzu
  • 1/2 łyżeczki czosnku granulowanego 

Dodatkowo: olej do smażenia.

Sposób przygotowania:

  1. Obierzcie i opłuczcie ziemniaki.
  2. Połowę zetrzyjcie na dużych oczkach, a drugą na drobnych oczkach tarki. Posólcie i odłóżcie na bok na ok. 5-10 minut.
  3. Odlejcie wodę spod ziemniaków. Dodajcie do masy ziemniaczanej jajka, cebulę pokrojoną w kostkę, kaszę manną i przyprawy. 
  4. Rozgrzejcie na patelni olej i kładźcie po 1 łyżce masy. Rozpłaszczcie lekko i smażcie z 2 stron, aż się zrumienią.