Zapomnijcie o włoskich gnocchi. Polacy nie gęsi i swoje kluski mają - są to nasze swojskie kopytka. Receptura na te 2 rodzaje klusek właściwie jest ta sama, ale dodatki i kształt klusek - inne. Kopytka szybko sycą, a koszt przygotowania dania to zaledwie kilka złotych - szczególnie, jeśli składniki na sos czy okrasę już macie. Kopytka to dla wielu osób smak dzieciństwa, szczególnie z sosem pieczeniowym (do mięsa), z sosem pieczarkowym lub z leśnych grzybów, śmietanowym lub z tradycyjną okrasą z cebuli i boczku. Nieraz wystarczy je też posypać startym serem, np. wyrazistym parmezanem czy pikantnym dziugasem. Rozpuści się na gorących kluskach i będzie najprostszym możliwym „sosem”. Niektórzy jedzą je też na słodko: z dżemem, owocami czy też z bułką tartą, cukrem i masłem. Niezależnie od dodatków, na pewno zależy wam, by kluski wyszły mięciuteńkie i delikatne. 

Dlaczego kopytka wychodzą suche i twarde?

Dania mączne, w tym kluski, były bardzo popularne w PRL-owskich barach mlecznych. Było tanio, a półki puste, więc nikt nie narzekał, gdy stawały w gardle i wychodziły grudkowate. Tradycyjny przepis na kopytka opublikowany w Kuchni Polskiej z 1987 r. (Państwowe Wydawnictwo Ekonomiczne) wymaga ziemniaków, mąki, jajek i soli. Takie ciasto nieraz wychodzi jednak zbyt twarde.

Pierwszym winowajcą jest nadmiar mąki (jeśli nie w cieście, to na stolnicy, podczas wyrabiania). Masa na kopytka chętnie chłonie każdy dodatkowy gram mąki. Drugim winnym mogą być jajka, które służą sklejeniu masy - zabezpieczają ją przed rozpadaniem się. O ile mąka w umiarze jest niezbędna, jajko można zastąpić. Z tego samego powodu wiele osób rezygnuje też z dodawania jajka do ciasta na pierogi lub, dla lepszego koloru i smaku, stosują jedynie żółtko. 

Co zrobić, żeby kopytka nie były twarde? 

Zamiast jajek do ciasta na kopytka dodajcie 1 łyżkę mąki ziemniaczanej (na 1 kg ziemniaków). Ten składniki pomoże zewrzeć masę, ale w przeciwieństwie do jajek, nie spowoduje zmiany konsystencji ciasta po ugotowaniu. Sama mąka ziemniaczana ma konsystencję delikatnego, lekkiego pyłku i wchłonie ewentualny nadmiar wody z ziemniaków (jeśli nie stosujecie mączystych, typu C), a przy okazji zwiąże lepiej masę. Kopytka zrobicie też z młodych ziemniaków, ale wtedy trzeba będzie dodać więcej mąki ziemniaczanej, by skleić masę. Sprawdźcie, jak zrobić kopytka bez jajek.

Przepis na supermiękkie kopytka bez jajek

Składniki:

  • 1 kg ziemniaków
  • 200 g mąki pszennej
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżeczka soli

Sposób przygotowania:

  1. Ugotujcie i rozgniećcie ziemniaki na purée lub przepuśćcie przez praskę (kopytka będą jeszcze delikatniejsze). Wystudźcie - masa powinna być ciepła, ale nie gorąca.
  2. Dodajcie do niej mąkę pszenną, ziemniaczaną i sól. Zagniećcie na gładką masę bez grudek.
  3. Podzielcie ciasto na kilka części, uformujcie z nich wałeczki, lekko spłaszczcie i pokrójcie w romby pod kątem.
  4. Wrzucajcie kopytka na osolony wrzątek* i gotujcie przez 1-2 minuty od wypłynięcia. 

*PORADA: jeszcze delikatniejsze kluski uzyskacie, jeśli wrzucicie je do wody wymieszanej z mlekiem w proporcji 1:1.