Zupę pomidorową da się zabielić i zagęścić na kilka różnych sposobów. Wiele osób lubi ją na gęsto, ze sporą ilością makaronu lub ryżu. U mnie w domu rodzinnym najczęściej zabielało się ją śmietaną lub mlekiem. Śmietana jednak nadaje jej kwaskowaty posmak (który trzeba później wyrównać cukrem), a mleko jest zbyt rzadkie. Zamieniłam je na inny składnik z lodówki, który pełni obie role jednocześnie. Moja pomidorówka jest gęsta, a jednocześnie ma łagodny, ale głęboki i nieco słodkawy smak. 

Czym zabielić zupę pomidorową?

Do zabielania i poprawy konsystencji zupy pomidorowej oprócz śmietany możecie użyć gęstego jogurtu typu bałkańskiego. Im tłustszy, tym bardziej łagodny. Innym takim produktem jest śmietana (gęsta część) z puszki mleka kokosowego. Wystarczy jej niewiele, a poprawi smak zbyt kwaśnej pomidorówki - zniweluje kwasek z pomidorów i ewentualną ostrość, jeśli pomidorówkę lubicie przyprawiać na ostro, ale nieco przesadziliście z papryczką. Równie dobrze jak gęsta śmietana z puszki z mlekiem kokosowym spisze się serek ricotta i (jeszcze tłustszy) serek mascarpone. 

Czym zagęścić zupę pomidorową? 

Jeśli często robicie różne ciasta, torty i kremy do deserów, opakowanie tego serka na pewno jest w waszej lodówce. Mascarpone ma ponad 40% tłuszczu - więcej niż śmietana kremówka. Jest też od niej wydajniejsze. Ma też łagodny, mleczny smak, który zneutralizuje kwasek w zupie - nie zdominuje smaku pomidorowej. Ponadto, dzięki temu, że jest tak tłuste, nada zupie aksamitną, zawiesistą konsystencję. 

2-3 łyżki serka wystarczy zahartować z połową chochelki gorącej zupy (jak śmietanę), następnie wymieszaną miksturę wlać całość do garnka z zupą i wymieszać. Wszystko to zróbcie już przy wyłączonym palniku, tuż przed podaniem. Unikniecie w ten sposób zważenia się sera. W ten sam sposób możecie postąpić z ricottą. 

Inne pomysły na zagęszczenie pomidorowej

Jeśli zależy wam na bardziej odżywczej, gęstszej i treściwej zupie pomidorowej, zamiast z makaronem, podajcie ją z lanymi kluskami. Oprócz tego, pomidorową świetnie zagęści ugotowana w zupie starta marchewka lub zmiksowane na purée orzechy o neutralnym smaku - np. migdały. Zupa stanie się też dzięki nim bardziej sycąca. W wersji zupy-krem, pomidorową zagęszczą 1-2 kromki jasnego chleba, zmiksowane z resztą zupy.