Dzięki ciastu francuskiemu każde, nawet najbardziej codzienne i powszechne danie stanie się bardziej wykwintne. W ciasto francuskie zdarza mi się zawijać nie tylko owoce, ale również gęsty bigos - robię w ten sposób szybkie kapuśniaczki. Oprócz maślanego smaku, listkowej, delikatnej konsystencji i kruchości, lubię w nim to, że bez dodatków bardzo szybko się je podpieka (a następnie nadziewa słodkim kremem). Z dodatkami czas pieczenia jest niewiele dłuższy. Oprócz tego jest tanie i zawsze się udaje, w przeciwieństwie do ciasta drożdżowego.

Ciasto francuskie - prosty sposób na przemianę codziennych dań

Gdy mam w lodówce resztkę leczo lub innego gęstego gulaszu z wczoraj, a w zamrażarce opakowanie ciasta francuskiego, jestem uratowana. Prostym sposobem robię z tych 2 elementów zupełnie nowy, elegancki obiad. Takie danie nadaje się na specjalne okazje, np. randkę czy inną wystawną kolację z ważnymi gośćmi. Proste leczo i każde inne gęste danie jednogarnkowe w takim eleganckim wydaniu tylko zyska. Jest jednak 1 haczyk. Bardzo ważne, by płyn z leczo lub innej potrawki całkiem odparował. Jeśli sosu i wody będzie za dużo, nadziewane potrawką ciasto francuskie zamiast stworzyć napuszony placek z kruchych listków, rozmięknie podczas pieczenia. Zamiast 1 placka możecie też podzielić płat ciasta na prostokąty i nadziewać leczo pojedyncze paszteciki.

Jak zrobić placek leczo?

Prawdziwe węgierskie leczo składa się wyłącznie z 3 składników: papryki (z przewagą czerwonej, ale wielu dla urozmaicenia smaku i koloru dodaje też inną), cebuli i pomidorów. Danie jest duszone na smalcu (najlepiej z mangalicy) lub boczku. Doprawia się je oczywiście mieloną papryką (słodką i ostrą), solą, pieprzem i węgierską pastą paprykową (dostępną i u nas w charakterystycznej tubce). Reszta przepisów to różne wariacje na temat węgierskiej potrawki. Gotowe leczo powinno mieć konsystencję mięsistego, gęstego gulaszu (a nie wodnistą).

Przepis na placek leczo wymaga jednak pewnych niewielkich zmian. Aby nie czekać zbyt długo, aż pomidory zgęstnieją i nie ryzykować, że rozmoczą ciasto, zastępuję je koncentratem pomidorowym. Leczo w cieście francuskim będzie miało prowansalski charakter. W 1 garnku łączę Węgry z Francją: robię węgierską potrawkę a' la ratatouille. Zamiast mielonej papryki i pasty paprykowej, doprawiam danie ziołami prowansalskimi. Zastąpić możecie je też 2-3 garściami posiekanej bazylii lub suszonym oregano wymieszanym z tymiankiem i cząbrem. Cząber podkreśli smak mięsa w potrawce. 

Przepis na leczo w cieście francuskim

Składniki:

  • 300 g rozmrożonego ciasta francuskiego 
  • 3 papryki w różnych kolorach
  • 1/2 cebuli
  • 150 g ulubionej kiełbasy
  • 100 ml bulionu
  • 1 duża łyżka koncentratu pomidorowego
  • 2 łyżki ziół prowansalskich
  • 1 łyżka oliwy 
  • 1 pełna łyżka koncentratu pomidorowego
  • sól i pieprz do smaku

Sposób przygotowania:

  1. Pokrójcie paprykę w cienkie paski, cebulę w półplasterki, kiełbasę w plasterki. 
  2. Rozgrzejcie w dużym garnku oliwę i wrzućcie pokrojone warzywa oraz kiełbasę na gorący tłuszcz. Smażcie przez 5 minut, co jakiś czas mieszając. 
  3. Wlejcie bulion, dodajcie koncentrat i wymieszajcie. Gotujcie bez przykrycia na średnim ogniu przez ok. kwadrans, od czasu do czasu mieszając. 
  4. Gdy cały płyn odparuje, dodajcie zioła prowansalskie. Spróbujcie i w razie potrzeby doprawcie solą oraz pieprzem. 
  5. Nagrzejcie piekarnik do 180 st. C. 
  6. Rozwałkujcie ciasto francuskie i rozłóżcie na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia lub pergaminem. 
  7. Na połowie ciasta, wzdłuż krótszego boku, rozłóżcie gorące leczo, zostawiając wolny brzeg dookoła. 
  8. Przykryjcie 2. połową ciasta i zlepcie brzegi. 
  9. Pieczcie ok. 30 minut do zrumienienia ciasta. Po wyjęciu z pieca odczekajcie 5 minut, zanim zaczniecie kroić - dzięki temu placek będzie bardziej zwarty.

Źródło przepisu: Kwestiasmaku.com