Lekko przywiędłe liście tego warzywa często nie wyglądają zbyt apetycznie i są lekko kłujące w dotyku, jakby ostrzegały przed zerwaniem. Nie należy się tym jednak przejmować. Wystarczy je dokładnie umyć i przerobić. Najważniejsze, by nie były one suche i nie miały żółtych przebarwień. Liście rzodkiewki mają więcej wartości odżywczych niż same bulwy, a smakują praktycznie tak samo. Wszyscy wyrzucamy je z czystego przyzwyczajenia - czas zmienić ten nawyk.

Liście rzodkiewki - właściwości

Liście rzodkiewki mają 6 razy więcej witaminy C niż jej czerwone korzenie - chociażby z tego powodu nie warto ich wyrzucać. W liściach zawierają też więcej fosforu, żelaza i wapnia niż same bulwy. Mają też antyoksydanty (antocyjany), które zapobiegają stanom zapalnym w organizmie i opóźniają jego starzenie. 

Regularne jedzenie liści rzodkiewki wpływa też na obniżenie ciśnienia krwi, wspiera odporność i przyspiesza trawienie. Jeśli planujecie wykorzystać liście rzodkiewki w swojej kuchni, wybierajcie pęczki z pewnych, sprawdzonych źródeł, niepryskane środkami ochrony roślin tuż przed ich zerwaniem. 

Pesto z liści rzodkiewki - przepis 

Ten prosty sos do makaronu z liśćmi rzodkiewki sprawdzi się również jako pasta do chleba. Świetnie smakuje z grzankami. Możecie przygotować ją również z innymi jadalnymi zielonymi liśćmi, które macie - np. szczawiem czy szpinakiem. Do tego przepisu nadają się szczególnie już lekko zwiędłe liście, które nie są już najpiękniejsze - tu oddadzą smak. 

Składniki:

  • liście rzodkiewki z kilku pęczków
  • 2 duże garści (ok. 50 g) namoczonych w wodzie pestek słonecznika
  • 3 ząbki czosnku
  • łyżeczka soli
  • oliwa lub inny ulubiony olej

Sposób przygotowania:

  1. Liście rzodkiewek umyjcie z resztek ziemi, oddzielcie i wyrzućcie suche i z plamami;
  2. Rozgrzejcie patelnię z odrobiną oliwy, wrzućcie pokrojony na kawałki czosnek, przesmażcie aż zacznie pachnieć;
  3. Wrzućcie liście rzodkiewki i podsmażcie, aż zwiędną;
  4. Przełóżcie je do miski, dodajcie odcedzony słonecznik, oliwę, sól i zblendujcie.

Pesto można przechowywać w lodówce w zamkniętym słoiku bardzo długo (wytrzymuje nawet 2-3 miesiące). Wystarczy po przestudzeniu je zakonserwować - zalać oliwą na wysokość ok. 1 cm ponad poziom pasty. Za każdym razem sprawdzajcie jego stan - choć na pewno wykorzystacie je szybciej. Możecie je też zamrozić. 

Liście rzodkiewki - inne pomysły na wykorzystanie

Młode liście rzodkiewki, które są jeszcze jędrne i chrupkie, doskonale nadają się do sałatek. Sałatka z liści rzodkiewki doskonale wychodzi ze świeżym gruntowym ogórkiem, jajkiem na twardo i soczystym jabłkiem. Do tego możecie dodać prosty sos na bazie koperku, oliwy z oliwek i soku z cytryny. Młodymi listkami posypiecie też kanapki. Starsze, twardniejące liście sprawdzą się przesmażone jak szpinak z dodatkiem czosnku, z dodatkiem jajka sadzonego i z kefirem do popicia - lekki wiosenny obiad gotowy.