Ta kwaśna i wyrazista zupa będzie idealna na przejedzenie lub podczas przeziębienia, na rozgrzewkę. Jeśli nie macie ochoty na jedzenie niczego tłustego, to danie postawi was na nogi i pobudzi apetyt, ale jednocześnie nie „siądzie” na żołądku jak klasyczny, tłusty kapuśniak na żeberkach czy wędzonym boczku. W oryginalnej wersji zjecie je na Łemkowszczyźnie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by przygotować wariankę w domu. Składniki są łatwo dostępne.  

Co to jest warianka?

Zupa warianka to idealna propozycja na chwilę słabości. Zda egzamin, gdy jesteście przejedzeni lub chcecie się rozgrzać, bo łapie was właśnie jakaś infekcja. Tę kresową zupę przygotowuje się na bazie bulionu zakwaszonego sporą ilością soku z kapusty kiszonej. Wczorajszy rosół drobiowy również będzie pasować.

Jeśli macie jeszcze w zamrażarce pierogi z karpiem ze świąt, zagrają tutaj idealnie. Wtedy wystarczy je rozmrozić i odgrzać. Jeśli nie, podajemy przepis na farsz. Dobrze, jeśli w waszej zamrażarce znajdzie się zamrożony filet z karpia z ostatnich świąt. Jeśli nie macie, równie dobrze możecie jednak dodać do zupy również pierogi z mięsem, średnie pielmieni czy malutkie uszka z grzybami. Do warianki będą pasować tak naprawdę każde wareniki (pierogi).

Zupa warianka z pierogami z karpiem - przepis

Składniki na ciasto:

  • 500 g mąki pszennej
  • 1 duży kubek kefiru (400 g)
  • 1 szczypta soli

Składniki  na farsz:

  • 1 filet z karpia ze skórą
  • 1 por (jasna część)
  • 1 marchewka
  • 10 g suszonych grzybów (wcześniej namoczonych i podgotowanych)
  • sól i pieprz do smaku

Składniki na zupę: 

  • 1 zestaw włoszczyzny
  • 1 porcja rosołowa
  • 1-2 szklanki soku z kapusty kiszonej (ilość zależy od tego, jak kwaśną lubicie zupę)
  • sól do smaku

Sposób przygotowania: 

  1. Przygotujcie zupę: włoszczyznę i porcję rosołową zalejcie ok. 1-1,2 l zimnej wody. Ugotujcie wywar. Gdy warzywa będą miękkie, odcedźcie i wlejcie sok z kiszonej kapusty. Spróbujcie i w razie potrzeby doprawcie solą - sok z kapusty jest już dość słony. Wymieszajcie i wyłączcie palnik. 
  2. Zróbcie farsz do pierogów: Doprawcie filet z karpia solą i pieprzem. Oczyśćcie por, pokrójcie wraz z marchewką w plastry. Przełóżcie do garnka do gotowania na parze lub do parowaru. Ugotujcie do miękkości - ok. 10-15 minut. W międzyczasie posiekajcie podgotowane grzyby. Gotową rybę obierzcie ze skóry i z ości. Zmielcie razem z warzywami w maszynce lub w blenderze, wymieszajcie z kawałkami grzybów, doprawcie solą i pieprzem. 
  3. Zajmijcie się ciastem na pierogi: ręcznie lub w robocie wyróbcie ciasto na pierogi z mąki i kefiru. W razie potrzeby, by zagęścić lub rozrzedzić ciasto, dolejcie odrobinę kefiru lub dodajcie mąki. Gotowe ciasto powinno odchodzić od ręki jak klasyczne, na gorącej wodzie. Ciasto rozwałkujcie i wykrójcie szklanką krążki. Na środku każdego ułóżcie po porcji farszu i sklejcie, dociskając widelcem. Ugotujcie w osolonej wodzie - przez ok. 3 minuty po wrzuceniu do wrzątku, lub uparujcie. Podgrzejcie też zupę. 
  4. Ciepłe pierogi rozłóżcie na talerze i zalejcie gorącą zupą.