Taki żurek mogą jeść również ci, którzy na co dzień rezygnują z mąki żytniej (która niekiedy podrażnia żołądek). Zmielone płatki owsiane nie zawierają też glutenu (a mąka żytnia go posiada) - będzie to więc dobra alternatywa dla osób z bezglutenowym jadłospisem. Zakwas owsiany na żurek spodoba się również tym, którzy mają w domu najbardziej „wymagających” smakoszy - dzieci. Najmłodsi często nie przepadają za zbyt kwaśnym czy ostrym żurkiem -  ale zrobiony na takiej bazie polubią. Jest delikatniejszy. Smak dodatkowo złagodzą jajka, biała kiełbasa i ziemniaki. Chrzan jest dla nich opcjonalny. 

Jak zrobić zakwas na żurek z płatków owsianych?

Płatki owsiane nadają się nie tylko do owsianki, koktajli czy do chleba. Da się z nich zrobić również zakwas na żurek. Zakwas na żurek z płatków owsianych wymaga niewiele więcej pracy, co tradycyjny. Wystarczy zmielić płatki owsiane, dodać przyprawy (u mnie podstawowe, resztę - sól, chrzan, majeranek czy pieprz dodaję później), zalać ciepłą wodą i odłożyć w ciepłe miejsce na 5-7 dni.

Zakwas podczas fermentacji powinien oddychać - nie dokręcajcie szczelnie słoika i nie zamykajcie szczelnie kamionki. Przykryjcie wierzch czystą lniana lub bawełnianą ściereczką. Aby przyspieszyć fermentację, możecie użyć kilku łyżek soku spod kiszonych ogórków, ale nie jest to konieczne. 

Zakwas owsiany na żurek - przepis 

Składniki (na 1 litr wody):

  • 10 łyżek płatków owsianych
  • 10-15 ziaren pieprzu
  • 5 ząbków czosnku
  • 5 liści laurowych
  • 5 kulek ziela angielskiego

Opcjonalnie (by przyspieszyć fermentację): kilka łyżek soku z kiszonych ogórków. Jeśli chcecie łagodniejszy zakwas, zrezygnujcie z pieprzu do zakwasu. Dodajcie go już podczas gotowania i doprawiania żurku. 

Sposób przygotowania:

  1. Zmielcie płatki w robocie kuchennym lub blenderze. 
  2. Przesypcie je do dużego (ponad 1-litrowego) słoika lub kamionki. Dodajcie rozgnieciony czosnek, ziele angielskie, liście laurowe i sok z ogórków i pieprz. Zalejcie 1 litrem przegotowanej, ciepłej (ale nie gorącej) wody.
  3. Przykryjcie wieczkiem (nie trzeba go dokręcać) lub czystą ściereczką i odłóżcie na 5-7 dni w ciepłe miejsce. 

Gdy zakwas na żurek z płatków owsianych przestanie buzować, będzie gotowy. W razie pojawienia się zalążków pleśni, trzeba go wyrzucić. Gotowy zakwas zużyjcie od razu, podzielcie się nim lub przelejcie do czystych, zakręcanych butelek i przechowujcie w lodówce. Nadaje się do użycia przez ok. 2 tygodnie.