Idealny żurek powinien odznaczać się gładką, gęstą konsystencją i idealnie zbalansowanym smakiem. Podczas przygotowywania potrawy, warto próbować ją co jakiś czas. W ten sposób można ocenić, o co jeszcze warto zupę wzbogacić. Oprócz tego jest jeszcze kilka sposobów, dzięki którym wasz żurek wyjdzie wyśmienity. Poniżej podajemy 2 sprawdzone triki. 

Żurek – 2 niezawodne sposoby na idealną zupę 

Żurek stanowi fantastyczne połączenie mięsnego wywaru, warzyw oraz zakwasu chlebowego. Zupę najczęściej przygotowuje się na bazie białej, surowej kiełbasy. Odznacza się ona cienką osłonką, która często pęka podczas gotowania. W takiej sytuacji przed wrzuceniem jej do wody warto nakłuć ją widelcem. W ten sposób wydobędziecie z niej cenne soki, które wzbogacą waszą potrawę. 

Zakwas chlebowy również stanowi ważny składnik świątecznej potrawy. Niestety, nie każdy ma czas, żeby go przygotować w domu. Najczęściej sięga się wtedy po gotowy produkt ze sklepu. Okazuje się, że z powodzeniem można użyć również soku z ogórków kiszonych. Ten dodatek wspaniale zakwasi waszą zupę. Gotowe danie rewelacyjnie smakuje w towarzystwie ugotowanej kiełbasy oraz jajka. 

Żurek – jak go doprawić? 

W skład żurku wchodzą również przyprawy, które fantastycznie podkreślają jego smak i aromat. Tradycyjnie zupę wzbogacamy o liść laurowy, majeranek, czarny pieprz, a także ziele angielskie. Niektórzy dodają również czosnek. Świetnie sprawdzi się zarówno ten świeży, jak i granulowany. Jeśli zależy wam na nieco ostrzejszym smaku potrawy, warto dodać do niej również kilka łyżeczek chrzanu. Ponadto takie przyprawy jak estragon, rozmaryn oraz lubczyk również rewelacyjnie komponują się z żurkiem. Pamiętajcie jednak, żeby nie dodawać ich w zbyt dużych ilościach. W przeciwnym razie mogą zdominować smak potrawy. 

Z czym podawać żurek? 

Tradycyjnie żurek podaje się z dodatkiem kiełbasy oraz ugotowanego jajka. Tak przygotowana potrawa świetnie smakuje z kromką świeżego chleba. Poza tym zupę można wzbogacić również o ziemniaki. W takim wydaniu będzie o wiele bardziej sycąca. Wystarczy obrać warzywa, pokroić je i dodać do wywaru. Całość należy gotować przez około 30 minut. Jeśli nie przepadacie za ziemniakami, możecie zastąpić je kaszą. Najlepiej sprawdzi się tutaj gryczana. Odznacza się ona lekko orzechowym smakiem i głębokim aromatem.