Kluski te mają w regionie długą, ponad 100-letnią tradycję. Inaczej nazywa się je pierogami łomnicańskimi, od szczytu Łomnica w Tatrach, po słowackiej stronie. Ich przygotowania uczono niegdyś na zajęciach z ZPT w miejscowych podstawówkach. Przepis znało i potrafiło odtworzyć kiedyś każde dziecko w okolicy. Osoby z regionu w kwiecie wieku do dziś powtarzają to danie w domu i tradycja trzyma się mocno. Kluski mordonie są proste w przygotowaniu, ale trzeba to zrobić szybko, by nie uzyskać zwykłych szarych klusek

Co to są kluski mordonie?

Kluski łomnicańskie to kluski ziemniaczane z połączenia surowych i gotowanych ziemniaków w proporcji 1:3. W tym przepisie 1 część ugotowanych ziemniaków łączymy z 3 częściami surowych, startych i solidnie odciśniętych. Pod tym względem przypominają one klasyczne kluski kudłate, które po wyjęciu mają lekko „poszarpany” („kudłaty”) wierzch.

W przepisie używamy 3 ugotowanych, średnich ziemniaków na 9 surowych. Surowe ciasto na mordonie po połączeniu obu rodzajów ziemniaków powinno być gęste. W razie potrzeby dodajcie więc nieco więcej mąki. Mordonie wypełnia się prostym nadzieniem z twarogu ugniecionego z żółtkiem, doprawionego sporą ilością soli. Niektórzy szykują inne, bardziej „góralski” farsz z bryndzy połączonej z purée ziemniaczanym, doprawionej przesmażoną cebulą, czosnkiem, pieprzem, solą i sporą ilością majeranku.

Przepis na małopolskie kluski mordonie

Składniki na kluski:

  • 12 średnich ziemniaków
  • 1 łyżka mąki pszennej
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej
  • 1 jajko

Składniki na farsz:

  • 200-250 g twarogu (najlepiej półtłustego lub tłustego)
  • 1 żółtko
  • sól

Dodatkowo, na omastę: skwarki z boczku z cebulką lub sama przesmażona cebulka.

Sposób przygotowania:

  1. Obierzcie ziemniaki. 3 pokrójcie na mniejsze kawałki i ugotujcie do miękkości. Gdy będą miękkie odlejcie wodę i utłuczcie je na gładką masę. Wystudźcie.
  2. W międzyczasie zetrzyjcie 9 ziemniaków i odciśnijcie je mocno przez ściereczkę lub gazę. Zlejcie płyn do miski i odczekajcie chwilę, aż na dnie osiądzie skrobia.
  3. Zlejcie płyn i dodajcie skrobię do odciśniętych ziemniaków.
  4. Gdy purée będzie już zimne, wymieszajcie 2 rodzaje ziemniaków, dodajcie jajko oraz mąkę pszenną i ziemniaczaną. Ciasto powinno być gęste. 
  5. Ser zblendujcie lub rozgniećcie widelcem z żółtkiem, dodajcie do farszu sól (nadzienie powinno być dość słone). 
  6. Zwilżcie dłonie wodą. Nabierzcie porcję nadzienia, rozpłaszczcie, na to nałóżcie 1 łyżkę farszu i zlepcie, formując lekko spłaszczone owale. 
  7. Wrzucajcie na osolony wrzątek i gotujcie ok. 7-8 minut. 

Jak przystało na kluski z Podhala, podaje się je z solidną, „masną” (tłustą) omastą: skwarkami z boczku lub podgardla, zrumienioną cebulką lub 2 tymi dodatkami jednocześnie.