Zawijany makowiec to jeden z najpopularniejszych wypieków na święta. Łączy w sobie delikatne ciasto i wyrazistą masę makową, której smak jest nie do podrobienia. W każdym domu dominuje inny smak, w zależności od proporcji niektórych bakalii. Wszyscy jednak zgodzicie się, że nawet najpyszniejszy makowiec, który będzie popękany, traci na wyglądzie. Jeżeli nie chcecie przykrej powtórki z rozrywki, proponujemy wam nasze rozwiązanie.

Jak zrobić makowiec, aby nie pękał?

Jest mnóstwo trików na zawijany makowiec z ciasta drożdżowego lub krucho-drożdżowego. Owinięty przed pieczeniem papierem do pieczenia powinien wyjść solidny i nie pękać. Nasza rada dotyczy natomiast przygotowania innego rodzaju ciasta, które na bank nie zawiedzie was tuż przed podaniem na świąteczny stół. Wystarczy zrobić cienki biszkopt, jak na roladę śmietanową. Zastąpcie w niej natomiast śmietanę masą makową, która idealnie rozprowadzi się po cieście.

Użyjcie przepisu na biszkopt z 4 jaj, który doskonale będzie pasował do takiej rolady makowej. Tuż po upieczeniu biszkoptu warto posypać go cukrem kryształem i przełożyć na wilgotną, czystą ściereczkę. Zwińcie całość, jak tylko wyjmiecie go z piekarnika i pozostawcie w ściereczce. Spryskajcie wodą, aby była długo wilgotna. To gwarancja sukcesu, aby przy ponownym zwijaniu, po napełnieniu masą makową, nie popękał. Dobrym pomysłem jest wysmarowanie wierzchu ciasta dżemem śliwkowym lub porzeczkowym tuż przed nałożeniem maku. Masa będzie lepiej przylegała i nie odejdzie od ciasta.

Jak ozdobić makowiec biszkoptowy?

Makowiec biszkoptowy zawijany w formie rolady możemy udekorować na dwa sposoby. Od razu na etapie pieczenia ciasta biszkoptowego lub z wierzchu, już po zwinięciu. Dzięki pierwszej metodzie możemy zaoszczędzić na czasie i dodatkach, które pojawią się w tej drugiej. Najprościej wykonać wzory jak w przepisie na roladę bananową. Delikatne jasno-ciemne łatki świetnie przyozdobią makowiec.

Korzystając z drugiej metody, ubijcie śmietanę kremówkę na sztywno. Dodajcie kakao oraz cynamon. Tuż przed podaniem smarujcie roladę tak, aby kształtem przypominała korę drzewa. Na koniec możecie swoje ciasto oprószyć cukrem pudrem. To ciekawy sposób, aby zaskoczyć gości nową odsłoną makowca zawijanego.