Surówkę z czerwonej kapusty z reguły wszyscy kojarzą z lekko odmienionym coleslawem. Czerwona kapusta kojarzy się też jeszcze z modrą, duszoną kapustą na ciepło do wołowych rolad i klusek śląskich. Poza tym rewelacyjnie zgrywa się smakiem z wieprzowiną, np. zrazami i innymi mięsnymi roladkami. Będzie też współgrać z bitkami i dowolną sztuką mięsa w sosie własnym. Odpowiednio doprawiona, zastąpi też ćwikłę lub zasmażane buraczki do pieczonej kaczki. Surówka z czerwonej kapusty z jabłkiem i zalewą jabłkową będzie doskonała do kotletów schabowych i mielonych, gulaszu, pieczeni i odświętnych pasztetów. Surówka z czerwonej kapusty odświeży smak mięs w tłustych zwykle sosach. Podana z majonezem, nie dałaby takiego efektu.

Dlaczego warto jeść czerwoną kapustę?

Czerwona kapusta przyciąga atrakcyjnym, oryginalnym kolorem, a zatrzymuje pikantnym smakiem. Wiosną większość z nas odkłada wiosną czerwoną kapustę na półkę na rzecz delikatnej i miękkiej młodej kapusty. Wielu osobom przeszkadza naturalna twardość czerwonej kapusty i decydują się ją wcześniej wyparzyć lub podgotować lub po prostu udusić z przyprawami. Alternatywą jest poszatkowanie, posolenie i wymasowanie kapusty. Tak potraktowana kapusta zmięknie bez konieczności gotowania. Jakakolwiek obróbka termiczna pozbawia warzywa sporej części ich wartości odżywczych. A czerwona główka ma ich sporo. 

Kapusta ma nietypowy kolor dzięki antocyjanom. Są to organiczne przeciwutleniacze. Przeciwutleniacze opóźniają starzenie, pomagają dbać o serce, a także zapobiegają działaniu prozapalnych wolnych rodników. Czerwona kapusta ma też więcej potasu, witaminy A, C i witamin z grupy B niż biała. To wszystko przy niskiej kaloryczności - ma zaledwie 31 kalorii w 100 g. Śmiało więc możecie nałożyć sobie dokładkę. Tym bardziej, że nie zawiera ona pustych kalorii z tłustego majonezu.

Za sos do surówki posłuży prosta zalewa z octu i soku jabłkowego w proporcji 1:1 (po 100 ml) z dodatkiem 2 łyżek miodu. Oczywiście jej nie podgrzewamy. Nie chcemy, by ocet jabłkowy i miód straciły swoje właściwości.

Surówka z czerwonej kapusty z jabłkiem

Składniki:

  • 1/2 główki średniej czerwonej kapusty 
  • 1 czerwona cebula
  • 2 młode marchewki
  • 1 jabłko
  • 1/2 pęczka natki pietruszki

Składniki na zalewę:

  • 100 ml octu jabłkowego
  • 100 ml soku jabłkowego
  • 2 łyżki płynnego miodu (najlepiej uniwersalnego - wielokwiatowego)
  • po 1 szczypcie soli i białego pieprzu

Sposób przygotowania:

  1. Obierzcie kapustę z brzydkich, wierzchnich liści.
  2. Poszatkujcie resztę w cienkie paski, lekko posólcie, wymasujcie dłońmi, lekko ściskając i odłóżcie na ok. 10 minut, by zmiękła. 
  3. W międzyczasie posiekajcie drobno cebulę i natkę. Na dużych oczkach tarki zetrzyjcie jabłko i marchewkę.
  4. Odlejcie sok z kapusty. Przełóżcie wszystkie warzywa i owoce do miski. Popieprzcie. 
  5. Przygotujcie zalewę (sos) na zimno: wymieszajcie ocet z miodem i sokiem jabłkowym, aż miód się rozpuści. 
  6. Zalejcie składniki surówki zalewą, wymieszajcie. Spróbujcie, w razie potrzeby dodatkowo posólcie i przemieszajcie. 
  7. Przykryjcie i odłóżcie na minimum pół godziny do lodówki.