Surówka z czerwonej kapusty do obiadu czy też zasmażana kapusta z jabłkiem i boczkiem pasuje rewelacyjnie do mięsa, w tym kotletów schabowych, mielonych, pieczeni, duszonej sztuki mięsa w sosie własnym czy też pieczonej kaczki lub kurczaka. Sprawdzi się też oczywiście do zrazów, rolad śląskich i klusek ziemniaczanych. Wiele osób uwielbia ją jako coleslaw, we wrapie lub w chlebku pita - w domowym i barowym kebabie. Możliwości i smacznych połączeń jest sporo. Zamiast oklepanych buraczków sięgnijcie więc śmiało po piękną główkę w intensywnym kolorze.

Jak zrobić surówkę z czerwonej kapusty bez parzenia? 

Czerwoną kapustę, podobnie jak inne rodzaje kapusty i wiele innych warzyw, najlepiej chrupać na surowo. W takiej wersji ma najwięcej wartości odżywczych. Wiele osób jednak ją parzy, by nieco zmiękczyć jej sztywne i dość twarde liście. Z naszym sposobem unikniecie parzenia. Kapusta zmięknie, a jednocześnie pozostanie chrupiąca i pełnowartościowa. Sposób ten możecie wykorzystywać również do każdej innej kapusty i jarmużu, który bywa mocno unerwiony i miewa sztywne, pofalowane liście.

Poszatkujcie czerwoną kapustę jak zwykle. Przełóżcie do miski, posypcie 1 łyżeczką soli i zacznijcie masować, jednocześnie ugniatając - możecie nawet pozaciskać na niej pięści. Taki masaż rozluźni kapustę (strukturę pokrojonych liści). Po 5 minutach masażu odłóżcie ją na bok, przygotujcie sobie resztę składników do surówki, następnie odlejcie spod kapusty sok i dalej róbcie surówkę jak zwykle. Podobnie, ale z większą ilością soli, robi się podczas przygotowywania kiszonej kapusty, w tym czerwonej. Tak postępują też Koreańczycy przy robieniu kimchi.

Uważajcie przy doprawianiu surówki. Kapusta jest już dość słona i może nie wymagać dosalania. Przed dodaniem soli, pod koniec, spróbujcie ją i podawajcie od razu, jeśli soli już nie brakuje. 

Surówka z czerwonej kapusty do obiadu - przepis

Składniki:

  • 1 mała główka czerwonej kapusty lub 1/2 większej główki
  • 1 duża cukrowa lub czerwona cebula
  • 1 spora marchewka
  • 1 średnio długi ogórek wężowy
  • 2 łyżeczki musztardy miodowej
  • 1 łyżeczka musztardy francuskiej
  • 3 łyżki majonezu
  • 3 łyżki soku z cytryny
  • 1 starty ząbek czosnku
  • 1 łyżka miodu lub cukru
  • sól i pieprz

Dodatkowo - opcjonalnie: pęczek koperku. 

Sposób przygotowania:

  1. Poszatkujcie cienko kapustę. Przełóżcie do miski i zasypcie 1 łyżeczką soli. Wymasujcie i ugniećcie przez 5 minut, odłóżcie na chwilę na bok.
  2. W międzyczasie pokrójcie marchewkę w cienkie słupki lub zetrzyjcie ją na grubych oczkach tarki lub na mandolinie. Posiekajcie cebulę w piórka. Przekrójcie ogórka wzdłuż na 4 ćwiartki, wytnijcie gniazda nasienne i posiekajcie w cienkie słupki. 
  3. Odlejcie sok spod kapusty, lekko odciśnijcie. Dodajcie do kapusty cebulę, ogórek i marchewkę. 
  4. Zróbcie sos: wymieszajcie w kubku majonez, 2 musztardy, starty czosnek, sok z cytryny oraz miód lub cukier. Dodajcie do sałatki, wymieszajcie. 
  5. Spróbujcie, doprawcie ewentualnie solą i pieprzem. 
  6. Posiekajcie koperek i posypcie przed podaniem.