W Lubelskiem zjecie m.in. pyszne cebularze, a także zawijasy nasutowskie - połączenie placków ziemniaczanych z pasztecikami. Jest to ziemniaczany gotowany pieróg z farszem ziemniaczanym podawany ze skwarkami, podsmażoną cebulą i kiszoną kapustą. Na dworskich stołach nazywano go niegdyś pirogiem francuskim. Popularne są też pierogi lubelskie z kaszą gryczaną, twarogiem i boczkiem lub słoniną, ale nie tylko. Równie ciekawą propozycją są krasnostawskie pierogi. 

Jak robi się krasnostawskie pierogi?

Pierogi krasnostawskie pochodzą dokładnie ze wsi Zażółkiew. Tym, co wyróżnia je wśród innych, jest farsz. A ten jest wyjątkowy. Na nadzienie możecie śmiało wykorzystać ugotowane i utłuczone na purée wczorajsze ziemniaki. Aby ziemniaczany farsz był bardziej puszysty, przepuśćcie purée jeszcze raz przez praskę. Możecie również ugotować je na świeżo. Najlepsze będą mączyste kartofle.

Ziemniaki doprawcie zeszkloną na maśle cebulką, pieprzem, solą i dużą ilością posiekanego koperku. Dla jego miłośników, im więcej, tym lepiej. Na 1 kg ziemniaków możecie śmiało użyć 3-5 pęczków koperku. Zanim pojawią się nasze młode kartofelki, pierogi z ziemniakami i koperkiem z Krasnegostawu umilą wam oczekiwanie na ten wiosenny przysmak. Do pierogów z ziemniakami i koperkiem świetnie będzie pasować kleks śmietany i (opcjonalnie) świeżo zmielony pieprz. Możecie je też popić zsiadłym mlekiem lub kefirem - będzie pysznie.  

Krasnostawskie pierogi z ziemniakami i koperkiem - przepis

Składniki na ciasto:

  • 3 szklanki mąki
  • 1 szklanka gorącej wody
  • 1/2 łyżeczki soli

Składniki na farsz:

  • 1 kg ziemniaków
  • 1 duża cebula
  • 1 łyżka masła
  • 3-5 pęczków koperku (tyle, ile preferujecie)
  • sól i pieprz do smaku

Dodatkowo: śmietana do podania. 

Sposób przygotowania:

  1. Obierzcie ziemniaki, pokrójcie drobniej i ugotujcie do miękkości w osolonej wodzie. Wystudźcie i przepuśćcie je przez praskę. 
  2. Posiekajcie drobno cebulę i zeszklijcie ją na maśle, wymieszajcie z ziemniakami. 
  3. Posiekajcie drobno koperek, pieprz, sól i wymieszajcie z resztą farszu. 
  4. Przesiejcie mąkę, dodajcie sól, wodę i olej. Wyróbcie starannie miękkie, elastyczne i gładkie ciasto. 
  5. Podzielcie na 2 części i przykryjcie ściereczką, by nie wysychało. 
  6. Rozwałkujcie 1. część na cienki placek, wykrójcie szklanką krążki, nałóżcie na środek po porcji farszu i zlepcie brzegi. 
  7. Pierogi wrzucajcie na osolony wrzątek i gotujcie przez ok. 2 minuty od wypłynięcia na powierzchnię.
  8. Podawajcie ze śmietaną.