Surówka z selera to dla mnie od dziecka trudny temat - ze względu na kontrowersyjne, często obecne w niej rodzynki. Nie przepadam za nimi nigdzie - ani w serniku, ani w surówkach. Od zawsze oddawałam swoją porcję dla chętnych lub ewentualnie wybierałam je widelcem, dziubiąc przy obiedzie. Od jakiegoś czasu robię jednak wersję surówki z selerem, którą pokochają wszyscy od pierwszej łyżki. Pasuje do każdego mięsa i jest supersoczysta - nie tylko dzięki sosowi, ale i specjalnemu dodatkowi.

Co pysznego można zrobić z selera korzeniowego?

Seler korzeniowy jest u nas, podobnie jak por, zdecydowanie niedoceniony. Oprócz rosołu (i wywaru na inne zupy) czy surówki, zrobicie z niego inne zaskakujące, smakowite dania. 

Seler korzeniowy kroję czasami w grubsze plastry, podgotowuję przez 10-15 minut, a następnie panieruję i smażę jak kotlety schabowe. Zanurzam je z obu stron w roztrzepanym jajku. Następnie lądują one w mieszance bułki tartej lub panko z ulubionymi przyprawami - do kurczaka, kotletów mielonych, gyrosa lub do ryb. Kotlety z selera podaję z surówką z marchewki i kaszą, okraszoną podsmażoną cebulką (u mnie zwykle orkiszowa lub gryczana palona). 

Seler to też doskonałe warzywo na białą zupę-krem. Do kremu z selera pasować będą ziemniaki, jabłko, biała część pora i gałka muszkatołowa. Robię ją na bulionie drobiowym lub warzywnym. Do takiego kremu będzie pasować również śmietanka z chrzanem. Zabielam i przy okazji jednocześnie doprawiam nią zupę. 

Surówka z selera to jeden z ulubionych polskich klasyków. Oprócz jabłek czy ananasa do takiej surówki selera pasują też doskonale gruszki. Przełamują one ziemisty, „rosołowy” charakter selera korzeniowego i odświeżają smak całości. 

Surówka z selera korzeniowego i gruszki - przepis

Składniki:

  • 1 średni seler korzeniowy (ok. 700 g przed obraniem)
  • 3 gruszki
  • 3 łyżki śmietany 18%
  • 2 łyżki majonezu
  • 1 łyżeczka soku z cytryny
  • pieprz i sól do smaku

Sposób przygotowania:

  1. Wyszorujcie i obierzcie korzeń selera. Przekrójcie na pół lub w ćwiartki i zetrzyjcie na dużych oczkach tarki lub w malakserze.
  2. Obierzcie gruszki i zetrzyjcie wraz z selerem. Przełóżcie do miski i wymieszajcie. 
  3. Wymieszajcie majonez ze śmietaną, doprawcie solą i pieprzem. Wyciśnijcie sok z cytryny i wymieszajcie wszystko razem. 

Podawajcie do kotletów drobiowych, mielonych, schabowych lub do smażonych lub pieczonych ryb. Surówka z selera i gruszki będzie pasować również do pieczeni ze schabu, pieczonego kurczaka, indyka, pulpetów, klopsów i do kopytek z mięsnym sosem.