Ta popularna kulinarna wpadka zdarzyła się niejednemu z nas, szczególnie przy pierwszych cukierniczych próbach. W takiej sytuacji często wyrzucamy krem i zaczynamy wszystko od nowa, ale to wielki błąd, ponieważ łatwo można go uratować. Zobaczcie, jak zamienić nawet najbardziej nieudany krem budyniowy w przysmak jak prosto z cukierni i to tylko w 3 minuty.

Co to znaczy, że krem się zwarzył?

Choć wszyscy dobrze znamy ten termin, to mało kto zdaje sobie sprawę, co to znaczy zwarzony krem. Mówiąc najprościej, jest to sytuacja, gdy cząsteczki kwasu mlekowego ściskają się, wypuszczając cały wcześniej związany płyn, wskutek czego tworzą pływające grudki protein oraz tłuszczu. Choć cały ten proces brzmi dość skomplikowanie, to jest on spowodowany bardzo prostymi błędami, które nagminnie popełniamy.

Dlaczego krem się warzy?

Zwykle krem warzy się z dwóch podstawowych przyczyn. Po pierwsze, jest temu winna różnica temperatur składników. Jeśli miksujemy ciepły budyń ze schłodzonym masłem, to sami prosimy się o katastrofę, dlatego musimy pamiętać, żeby wcześniej porznie wystudzić gęsty pudding, a kostkę tłuszczu wyjąć z lodówki chwilę wcześniej, aby zmiękła i nie była twarda jak kamień. 

Drugim powodem takiej sytuacji jest nadmierne ubijanie. Choć czasem wydaje nam się, że im dłużej miksujemy krem, tym będzie bardziej gęsty i aksamitny, to niestety efekt jest odwrotny. Najlepiej więc dokładnie obserwować konsystencję masy i wyłączyć mikser jak tylko zgęstnieje.

Jak wygląda zwarzony krem budyniowy?

Taki wygląd masy trudno pomylić z czymkolwiek innym, dlatego z pewnością to rozpoznacie, nawet jeśli nie macie zbyt dużego cukierniczego doświadczenia. Zwarzony krem staje się rozwarstwiony i pełen grudek. Czasami w takiej sytuacji decydujemy się poczekać, aby sprawdzić, czy zwarzony krem zastygnie, ale to tylko strata czasu, gdyż rozwarstwianie masy będzie tylko postępowało wraz z upływającym czasem. Lepiej więc działać szybko, a wtedy jest jeszcze szansa na jej uratowanie.

Jak uratować zwarzony krem budyniowy?

Na szczęście nawet tak nieapetycznie wyglądający krem budyniowy da się jeszcze uratować. Najprościej będzie dodać odrobinę gorącej wody i raz jeszcze wszystko zmiskować, jednak ten patent nie zadziała na prawdziwie beznadziejne przypadki. Aby więc przywrócić konsystencję nawet najbardziej zwarzonej masy, najlepiej podgrzać krem, ustawiając miskę na garnku z gorącą wodą, a następnie ponownie go zmiksować. Nie wolno jednak robić tego za długo, a tylko do czasu, aż masa odzyska puszystą i gładką konsystencję. Ta metoda zajmuje jedynie chwilę, a zawsze działa. 

Co zrobić, gdy krem budyniowy jest za rzadki?

Częstym problemem jest też inna sytuacja, a mianowicie nieodpowiednia konsystencja kremu. Jak zagęścić krem budyniowy do tortu lub karpatki? Wystarczy dodać do niego odrobinę przesianej mąki ziemniaczanej, ciągle mieszając do momentu, aż masa zgęstnieje. Należy jednak uważać z ilością proszku, aby nie przesadzić. Z tego względu lepiej dodawać mąkę stopniowo, niewielkimi porcjami i na bieżąco obserwować otrzymaną konsystencję.