Szarlotka, mazurek, rogaliki, a może tarta? Ciasto kruche jest bazą do dziesiątek smakowitych przepisów na słodko i słono. Aby jednak wszystkie te propozycje zachwycały smakiem, musi być ono maksymalnie chrupiące i jednocześnie bardzo delikatne. Zobaczcie, jak zrobić idealne kruche ciasto i to w znacznie tańszej wersji.

Jak zrobić bardzo kruche ciasto?

Sprawdzone proporcje na idealne kruche ciasto to 1:2:3, czyli jedna część cukru na 2 części masła i 3 części mąki. Babcinym trikiem było jednak mieszanie masła ze smalcem w proporcji 1:1. Choć może się to wydawać dziwne, ten rodzaj tłuszczu genialnie pasuje do wypieków, gdyż ciasto kruche na smalcu jest znacznie bardziej delikatne i chrupiące. Co więcej, taki przepis wychodzi znacznie korzystniej finansowo, gdyż kostka smalcu kosztuje ponad 2 x mniej niż taka sama ilość masła. Aby łatwo dodać ten składnik do masy, najlepiej go wcześniej schłodzić i zetrzeć na tarce wprost do przesianej mąki.

Ile jajek do kruchego ciasta?

Jajka to kwestia sporna wszystkich miłośników kruchego ciasta. Niektórzy nie dodają ich w ogóle, a inni nie wyobrażają sobie tego wypieku bez świeżych jaj. Kto ma rację? Prawdą jest, że żółtko nadaje masie kruchość, elastyczność i delikatność, natomiast białko – chrupkość. Warto więc dodawać ten składnik do ciasta, ale w określonych ilościach. Warto zapamiętać, że ciasto kruche wychodzi twarde przez nadmiar białek, dlatego optymalną proporcją będzie 1 całe jajko i 1 żółtko na każde pół kilograma mąki. Co ciekawe, dobrym zamiennikiem żółtka może być odrobina śmietany

Dlaczego kruche ciasto po upieczeniu jest twarde?

Nadmiar jajek nie jest jednak jedynym powodem zbyt twardego ciasta. Innym częstym błędem, przez który wypiek twardnieje, jest zbyt długie zagniatanie składników. Wszystko dlatego, że podczas wyrabiania, tłuszcz rozpuszcza się pod wpływem ciepła dłoni i wsiąka w mąkę. Aby tego uniknąć, najlepiej więc najpierw przesiekać wszystkie składniki zimnym nożem, a dopiero po takim wstępnym połączeniu możliwie szybko zagnieść je w dłoniach, a następnie zawinąć w folię i schłodzić.

Po co chłodzić ciasto kruche?

Chłodzenie to obowiązkowy element każdego przepisu na ciasto kruche, więc je wykonujemy, ale często nawet nie wiemy, dlaczego się to robi. Ma to jednak ważne uzasadnienie, gdyż chłodzenie hamuje proces tworzenia się glutenu, dzięki czemu ciasto nie kurczy się podczas pieczenia i zachowuje swój kształt. Nie należy więc pomijać tego kroku, ale można go nieco przyspieszyć. Jeśli nie macie czasu na czekanie kilku godzin, zamiast do lodówki, włóżcie ciasto do zamrażarki. Należy jednak zachować czujność, aby masa nie zamroziła się na kamień.

Ile i w jakiej temperaturze piecze się ciasto kruche?

Schłodzone ciasto pozostaje już tylko rozwałkować w dowolny kształt i włożyć do piekarnika. Zarówno temperaturę, jak i czas pieczenia należy dostosować do konkretnego wypieku, gdyż zależą one od grubości ciasta, jego kształtu oraz ewentualnego nadzienia w środku. Można jednak przyjąć, że ogólnie ciasto kruche piecze się przez od 15 do 30 minut w temperaturze 200 stopni. Należy też pamiętać, żeby zawsze wkładać je do mocno rozgrzanego piekarnika i wyciągać z formy, dopiero gdy ostygnie. A zatem, czy dzisiaj na podwieczorek domowa  szarlotka na kruchym cieście