Aby nasza kuchnia była czysta wystarczy tylko kilka składników wziętych z szafki kuchennej. Samodzielnie przygotowane środki czystości są nie tylko zdrowsze, ale i tańsze od tych gotowych, dostępnych w sklepach. A co istotne, składniki niezbędne do ich produkcji znaleźć można niemal w każdym domu. Oto kilka naszych sposobów jak sprzątać kuchnię.

Jak sprzątać kuchnię? – od czego zacząć sprzątanie

Sprzątanie kuchni zaczynamy się od okapu i wierzchu szafek kuchennych.

Aby uniknąć szorowania okapu, powinniśmy czyścić go średnio co dwa tygodnie i nie powinno nam to zająć dłużej niż 10 minut. Do regularnego czyszczenia używamy oleju lub oliwy, ponieważ doskonale rozpuszcza on brud i tłuszcz.
Nanosimy na kratę oliwę lub olej za pomocą gąbki i przykrywamy ściereczką z mikrofibry zamoczoną w gorącej wodzie. Ściągamy ściereczkę i czyścimy kratę ostrą stroną gąbki. Ręcznikiem papierowym usuwamy resztki oliwy i polerujemy kratę, aby była czysta i dobrze się prezentowała.
Aby wyczyścić okap z zewnątrz możemy to zrobić za pomocą wody z octem lub za pomocą oleju. Woda z octem dodatkowo nabłyszczy powierzchnię, dlatego tez bardziej ją polecamy.

Szafli kuchenne przecieramy wilgotną ściereczką z odrobiną octu. W przypadku tłustych osadów niezastąpiony jest płyn do naczyń. Innym ekologicznym sposobem jest soda oczyszczona. Wystarczy obsypać proszkiem wilgotną ściereczkę i umyć zatłuszczone miejsca.

Następnie sprawdzamy zawartości domowej spiżarni, wyjmujemy wszystko, przecieramy półki i szuflady wilgotną ściereczką (można do wody wlać sok cytrynowy, dzięki czemu łatwiej umyjemy plamy i pozostawimy świeży zapach)  i ponownie układamy produkty. Kolejny etap sprzątania to blaty i kuchenka. Na koniec myjemy podłogę.

Jak sprzątać kuchnię? – czyste blaty

Kuchenne blaty to środowisko idealne do rozmnażania się bakterii. Utrzymując higieniczny blat unikniemy na przykład problemów żołądkowych. Kuchenny blat powinien być codziennie myty. Zrób płyn dezynfekujący:

  • 1 / 4 szklanki octu spirytusowego,
  • 1 szklanki wody destylowanej
  • 10 kropel wybranego olejku eterycznego. (Idealnie sprawdzi się olejek cytrynowy, olejek pomarańczowy lub olejek z drzewa herbacianego)

Wszystkie składniki należy wymieszać w butelce z atomizerem, a następnie spryskać kuchenny blat. Płyn dezynfekujący należy zostawić na 15 minut i zetrzeć suchą szmatką.
Ekologiczny płyn antybakteryjny można przechowywać do miesiąca w ciemnym miejscu.
Do przetarcia blatu warto wybierać materiały o wysokiej chłonności. Na przykład pieluchy tetrowe albo ściereczki konopne. W szczególności warto dezynfekować powierzchnię blatów kuchennych po tłuczeniu mięsa np.: na kotlety schabowe. Warto wiedzieć, że podczas mycia mięsa pod bieżącą wodą większość bakterii znajdujących się na powierzchni mięsa jest rozchlapywana wokół wraz z wodą. Z reguły odradza się takie opłukiwanie. Jeżeli mimo to chcemy wypłukać mięso to powinniśmy zrobić to w naczyniu, a potem wylać wodę.
Bakterie giną w wysokiej temperaturze podczas smażenia lub pieczenia, więc nie powinno być to zagrożeniem dla zdrowia.

Przy większych zabrudzeniach można zrobić proste mleczko do czyszczenia blatu lub zlewu:

  • 3 / 4 szklanki sody oczyszczonej,
  • 1 / 4 szklanki naturalnego mydła w płynie,
  • 1 łyżki wody i kilku kropel olejku zapachowego.

Składniki należy wymieszać do momentu uzyskania gęstej pasty. Taką pastą wyczyścić można płytki i fugi w kuchni.

Czytaj także:   Ekosprzątanie - boraks

Jak sprzątać kuchnię? – czyszczenie lodówki

Lodówka powinna być zmywana przynajmniej co dwa tygodnie. Trzeba wtedy wyjąć całą jej zawartość, półki i szuflady. Wnętrze chłodziarki myjemy szmatką lub gąbką zmoczoną w wodzie z płynem do naczyń. Uszczelki czyścimy miękką szmatką i samą wodą. Detergenty powodują, że guma szybciej parcieje. Wyjęte półki i szuflady myjemy. Na koniec wycieramy do sucha ręcznikami papierowymi.

To dobry moment by skontrolować, które produkty mają krótszy okres ważności i ustawić je na początku półki. Wtedy automatycznie zużyjemy je jako pierwsze. To także dobry czas, aby zaplanować posiłki z produktów będących w lodówce. Takie podejście ogranicza wyrzucenie żywności.
A jak poprawnie układać produkty w lodówce, by na dłużej zachowały świeżość?
Na samym dole w szufladach powinny znajdować się owoce i warzywa. Na pierwszej półce od dołu surowe mięso i ryby. Na środkowej półce powinny znajdować się wędliny, sery oraz dania wcześniej ugotowane np.: zupy, sosy albo inne resztki z obiadu. Górna półka to miejsce na słoiki i produkty mleczne. Zatem po otwarciu domowe konfitury powinny znaleźć się właśnie na trzeciej półce. Na półkach znajdujących się na drzwiach lodówki powinny znajdować się jajka, butelki z napojami, mlekiem lub przyprawy takie jak ketchup lub musztarda.

Raz na kwartał odłączamy lodówkę od prądu i odsuwamy od ściany. Wycieramy kurz, który zbiera się pod spodem i na tylnej ściance. Dzięki temu lodówka lepiej chłodzi i zużywa mniej prądu. Zabudowaną lodówkę czyścimy tylko od dołu. Odsuwamy cokół i dokładnie odkurzamy.

Jak wyczyścić piekarnik

Zanim przystąpisz do mycia piekarnika, wyjmij wszystkie półki i namocz je w gorącej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń, pozostawiając w zlewie, misce lub brodziku.
Jeśli piekarnik wymaga tylko odświeżenia, to użyj mieszanki wody i octu (w proporcji pół na pół). Jeżeli ruszt w piekarniku wymaga czyszczenia, to spalenizny pozbędziesz się, zanurzając go na kilka godzin w misce w wrzątkiem i szklanką octu. Nie ma prostszej mikstury na delikatny osad!
Aby dobrze umyć drzwiczki i szybę w piekarniku użyj sody oczyszczonej z ciepłą wodą. Sodę wcześniej rozmieszaj w miseczce z ciepłą wodą (ilość sody jest zależna od poziomu zabrudzeń), następnie ściereczką wymyj drzwiczki i szybę w piekarniku. Przy myciu drzwiczek używaj delikatnej szmatki, aby nie porysować szkła. Jeśli chcesz, aby twoja szyba w piekarniku lśniła, spryskaj ją z dwóch stron octem, a następnie wypoleruj przy użyciu wilgotnej ściereczki.

Cytryna na osad z kamienia

Aby usunąć osad z kamienia przy zlewie i na kranie ze stali pocieraj go mocno połówką owocu cytryny. Pozostaw na noc, a rano spłucz i wypoleruj. Sokiem z cytryny można też czyścić fugi.

Czyste podłogi w kuchni

Podłogi w kuchni narażone są na wieczne zabrudzenia. Najlepiej przecierać je codziennie. Sok z cytryny rozcieńczony w wodą w proporcjach 50:50 to idealny preparat do mycia podłóg.