Wystarczy tylko kilka składników wziętych z szafki kuchennej, aby mieć czystą i higieniczną kuchnię. Wykorzystując naturalne produkty również zaoszczędzimy, gdyż domowe środki czyszczące są niedrogie w przygotowaniu. Oto kilka naszych sposobów na czystą kuchnię. 

Jak sprzątać kuchnię? – czyste blaty

Kuchenne blaty to środowisko idealne do rozmnażania się bakterii. Utrzymując higieniczny blat unikniemy na przykład problemów żołądkowych. Kuchenny blat powinien być codziennie umyty płynem dezynfekującym stworzonym z 1 / 4 szklanki octu spirytusowego, 1 szklanki wody destylowanej oraz 10 kropel wybranego olejku eterycznego. Idealnie sprawdzi się olejek cytrynowy, olejek pomarańczowy lub olejek z drzewa herbacianego. Wszystkie składniki należy wymieszać w butelce z atomizerem, a następnie spryskać kuchenny blat. Płyn dezynfekujący należy zostawić na 15 minut i zetrzeć suchą szmatką. Ekologiczny płyn antybakteryjny można przechowywać do miesiąca w ciemnym miejscu. Do przetarcia blatu warto wybierać materiały o wysokiej chłonności. Na przykład pieluchy tetrowe albo ściereczki konopne. W szczególności warto dezynfekować powierzchnię blatów kuchennych po tłuczeniu mięsa np.: na kotlety schabowe. Warto wiedzieć, że podczas mycia mięsa pod bieżącą wodą większość bakterii znajdujących się na powierzchni mięsa jest rozchlapywana wokół wraz z wodą. Z reguły odradza się takie opłukiwanie. Jeżeli mimo to chcemy wypłukać mięso to powinniśmy zrobić to w naczyniu, a potem wylać wodę. Bakterie giną w wysokiej temperaturze podczas smażenia lub pieczenia, więc nie powinno być to zagrożeniem dla zdrowia. Przy większych zabrudzeniach można zrobić proste mleczko do czyszczenia blatu lub zlewu z 3 / 4 szklanki sody oczyszczonej, 1 / 4 szklanki naturalnego mydła w płynie, 1 łyżki wody i kilku kropel olejku zapachowego. Składniki należy wymieszać do momentu uzyskania gęstej pasty. Taką pastą wyczyścić można płytki i fugi w kuchni.

Czytaj także:   Ekosprzątanie - boraks

Jak sprzątać kuchnię? – czyszczenie lodówki

Lodówka powinna być zmywana przynajmniej raz w tygodniu. Wtedy należy kontrolować, które produkty mają krótszy okres ważności i ustawić je na początku półki. Tak, aby niemal automatycznie zużyć je jako pierwsze. Lodówkę przecieramy szmatką nasączoną płynem do dezynfekcji jak przy myciu blatów kuchennych. Następnie wycieramy do sucha i układamy produkty. To jest czas, aby zaplanować posiłki z produktów będących w lodówce. Takie podejście ogranicza wyrzucenie żywności. Większość lodówek została stworzona, aby poszczególne produkty miały swoje miejsce. Na samym dole w szufladach powinny znajdować się owoce i warzywa. Na pierwszej półce od dołu surowe mięso i ryby. Na środkowej półce powinny znajdować się wędliny, sery oraz dania wcześniej ugotowane np.: zupy, sosy albo inne resztki z obiadu. Górna półka to miejsce na słoiki i produkty mleczne. Zatem po otwarciu domowe konfitury powinny znaleźć się właśnie na trzeciej półce. Na półkach znajdujących się na drzwiach lodówki powinny znajdować się jajka, butelki z napojami, mlekiem lub przyprawy takie jak ketchup lub musztarda.

Jak sprzątać kuchnię? – od czego zacząć sprzątanie

Sprzątając kuchnie powinno zaczynać się od okapu i wierzchu szafek kuchennych. Przy uciążliwych zabrudzeniach najprostszym środkiem, który wyczyści tłusty osad jest olej słonecznikowy. Wystarczy namoczyć ściereczkę w odrobinie oleju i wytrzeć okap z góry na dół. Następnie przejść do zawartości domowej spiżarni, ułożyć produkty w szafkach i szufladach, następnie umyć blaty i kuchenkę. Potem powinno się przechodzić mycia podłóg. Generalne sprzątanie dobrze jest przeprowadzić raz w tygodniu. Mycie naczyń, blatów i zabrudzeń wynikających z użytkowania kuchni najlepiej robić na bieżąco. Zazwyczaj trwa to chwilę, a czas i wysiłek, jaki trzeba włożyć nie przytłacza.