Tradycyjna pasta z wędzonej makreli ma wiele wersji, ale bazą oprócz ryby jest przeważnie twaróg lub jajka ugotowane na twardo. W bazie przepisów serwisu Przyślijprzepis.pl znajduje się mnóstwo waszych wersji tego przysmaku. Co powiecie np. na pastę z makreli z ogórkiem konserwowym? Pikle przełamią dymny smak, a odrobina majonezu pomoże związać całość na bazie jajek. Jeśli nie przepadacie za ogórkami w occie, smak możecie przełamać za pomocą ogórków kiszonych. W paście z wędzonej makreli z ogórkiem kiszonym dodatkowy smaczek nadaje łyżka musztardy i mnóstwo koperku, który świetnie odświeża smak smarowidła. Smak domowej pasty z makreli wędzonej wg naszego przepisu to nowoczesna wersja PRL-owskiej awanturki - pasty z twarogu i sardynek.

Co to jest awanturka?

Młodsi mogą nie znać tego przepisu lub mogli go jeść u babci, nieświadomi nazwy. Tradycyjna awanturka to pasta rybna z puszki - z konserwowych sardynek lub szprotek i twarogu. To była baza, bez której awanturka nie mogła się obyć. Całość rozgniatano widelcem i doprawiano. Twaróg czasami zastępowano też bryndzą, jeśli akurat ktoś miał do niej dostęp. Wtedy awanturka była ostrzejsza.

Czasami używano rybek w pomidorach, co zmieniało nieco smak i charakter pasty. Do środka, jeśli pasta była za sucha, dodawano też odrobinę oleju spod ryb (co poprawiało konsystencję, a dodatkowo tylko dodawało smaku), a oprócz tego opcjonalnie zieleninę - natkę pietruszki, szczypiorek lub koperek. Pastę doprawiano w bardzo prosty sposób: solą, pieprzem oraz musztardą. Obecnie, gdy mamy zdecydowanie więcej możliwości i przypraw, żal by było z nich nie skorzystać. 

Smak wędzonej ryby zdecydowanie podbiją kapary. Posiekajcie do pasty 2 garści. Dzięki nim pasta będzie smakować morzem jeszcze bardziej. Suszone, słodkie, a zarazem kwaskowate pomidory przełamią wraz z musztardą, octem balsamicznym i koperkiem dymno-twarogowy posmak. Starta skórka z cytryny nada całości świeżości. Cytryna z jakąkolwiek rybą to para idealna. 

Awanturka z makreli po nowemu - przepis

Składniki:

  • 1 wędzona makrela (ok. 300 g)
  • ok. 170 g twarogu półtłustego
  • 5 suszonych pomidorów w oleju
  • 2 garści kaparów
  • 1 duża łyżka musztardy francuskiej
  • skórka z połowy wyparzonej cytryny (można pominąć)
  • 2 łyżki octu balsamicznego
  • 1/2 pęczka szczypiorku
  • pieprz i sól do smaku

Dodatkowo, opcjonalnie (w sezonie): 2 ogórki małosolne.

Sposób przygotowania:

  1. Wyciągnijcie wszystkie ości z makreli. Rozdrobnijcie ją dokładnie widelcem lub krótko zblendujcie. 
  2. Do miski z makrelą dodajcie twaróg. Posiekajcie drobno kapary z pomidorami i dodajcie do ryby z białym serem.
  3. Doprawcie musztardą, posiekanym szczypiorkiem, octem balsamicznym, solą, pieprzem, odrobiną soku z cytryny i startą z niej skórką.
  4. Dokładnie wymieszajcie, spróbujcie i w razie potrzeby dodajcie jeszcze wybrane przyprawy. 

Pasta najlepiej smakuje z chlebem żytnim na zakwasie i z ogórkiem małosolnym, ale będzie też smaczna z pszennym lub na kajzerce. Możecie też podać ją na krakersach lub napełnić nią kruche słone babeczki, jako przekąskę.